|  BYDLENÍ
so 11. května, svátek má Svatava, zítra Pankrác
Interier
Uklouznutím po nečisté podlaze si můžeme snadno přivodit zlomeninu 

5 největších hrozeb, které nám mohou v domácnosti přivodit úraz

09. října 2018 15:17 / Shutterstock
 0   0
Neštěstí se většinou stane během chvilky. Někdy stačí jen malá nepozornost. Největší nebezpečí představuje zřejmě práce na schůdcích, každodenní nástrahy na nás však číhají v kuchyni i v koupelně. Kterých je lepší se pokud možno vyvarovat?

Kdo nic nedělá, nic nepokazí a s největší pravděpodobností se mu ani nic nestane. Jenže pravidelnému úklidu se těžko vyhneme, stejně tak přípravě jídla nebo očistě těla. Všude přitom hrozí riziko, že si škaredě ublížíme, pokud budeme neopatrní nebo nedůslední. Připomeňme si pět největších hrozeb, na které bychom si měli dávat pozor.

1. Kluzká podlaha

Stačí, aby se nám při přenášení hrnce s vodou vylilo na podlahu trochu vody nebo nám uklápla kapka oleje. Uklouznutím si můžeme přivodit zvrtnutý kontík nebo dokonce zlomeninu. Stírání nikdy nenechejte na potom, podlahu utřete hned. Stejně tak si dávejte pozor na jezdící koberečky, které bývají častou příčinou pádů. Obzvlášť nebezpečným místem je pak koupelna, ve které nezapomeňte na protiskluzovou podložku nebo jiné ochranné prvky.

2. Voda a elektrospotřebiče

Vyvarujte se toho, obsluhovat elektrospotřebiče mokrýma rukama. Platí to pro rychlovarnou konvici, kávovar, odšťavnovač, mixér, ale i počítač nebo televizi! Že se elektřina nesnese s vlhkem, ví přece každý školák. Pozor je třeba dát si také na zásuvky, a to hlavně v domácnostech, kde jsou malé děti. Aby do nich nemohly vstunout prsty, lze je ochránit plastovými zástrčkami.

3. Tupé nože

Snadněji se pořežeme tupým nožem než ostrým, to je stará známá věc. Na tupý předmět totiž musíme tlačit a je s ním horší manipulace. Snadno nám vyklouzne z rukou a poraní nás. Podobné nebezpečí skýtají i tupé nůžky nebo struhladlo. Nabrousit je přitom není nic složitého. Například na nůžky pomůže jen obyčejný alobal. Co funguje na struhadlo, si přečtěte zde.

4. Horké nádobí

Při vaření nebo pečení si většinou dáváme pozor a používáme chňapky. K nebezpečí však může dojít i v okamžiku, kdy necháme horké nádobí odstavené na lince. Děti nebo partner se jich mohou dotknout a popálí se. Velmi nebezpečná je hlavně pánev a její rukojeť, o kterou je možné zavadit! Jistým opatřením je nenechávat nádobí bez dozoru, případně je stavět co nejdál a opatřit jej úchyty, které nepálí.

5. Těžké věci nahoře

Horní skříňky, do kterých dosáhneme jen těžko, plníme většinou věcmi, které potřebujeme jen jednou za čas. Mohou mezi nimi být litinové pekáče nebo skleněné karafy na víno. Dbejme na to, aby byly skutečně dobře zasunuté a ani při vyndávání nespadly nikomu na hlavu. Následky by mohly být fatální. Lepší variantou je ovšem umístit skleněné a těžké věci o polici níž.

Fotogalerie
Marie Drahá | Magazín PLUS+
Zavřít reklamu