|  BYDLENÍ
po 29. dubna, svátek má Robert, zítra Blahoslav
Exterier
Neznamená, že když slunce nesvítí, rostlinky nevyschnou 

Chcete, aby rostlinky v truhlících přežily zimu? Poradíme vám, jak je ochránit

05. října 2018 13:34 / Shutterstock
 0   0
Můžete mít správné rostlinky, ideálně kyselou půdu, pravidelně zalévat, ale přesto vaše truhlíky první mrazíky nepřežijí. Kde je chyba? V nádobách. Zřejmě jste dali sazeničky do levnějšího plastu a neposkytli jim dostatečnou ochranu.

Není truhlík jako truhlík. Ušetřit na něm za každou cenu se zkrátka nevyplatí. Nemusíte zrovna investovat do samozavlažovacích, které někteří zahradníci stejně na zimu nedoporučují, ale nejlevnější plast vám jednoduše ochranu před rozmary počasí neposkytne. V létě se v něm rostlinky často uvaří, v zimě naopak pomrznou. Tíhou hlíny mají navíc tendenci se rozevírat, takže z nich brzy máte nehezké tvary.

Termoizolační nádoby

Pokud nechcete kupovat na léto samozavlažovací truhlíky a na zimu mrazuvzdorné, zainvestujte do termoizolačních nádob. Nejsou zrovna levné, ale pokud jste pravidelnými pěstiteli, vyplatí se. Zeleni se postarají o komplexní celoroční ochranu i při extrémních výkyvech počasí.

Svou roli potom sehraje samozřejmě umístění nádob a odolnost roslin. Pokud existuje možnost umístit truhlíky s rostlinami na závětrné místo, které je chráněno před deštěm a sněhem, jejich šance na přežití se zvyšuje. Jestli máte truhlíky na oknech, nezapomeňte je na zimu zabezpečit proti pádu. Jaké existují možnosti, jsme psali zde. Zimy se nebojí azalky, břečťan, skalničky, kapradiny ani oblíbený vřes. Při vhodné zálivce vám vydrží celou zimu.

Ochrana květináčů

Možná máte doma kamenné květináče, keramické nádoby, nebo odolnější plast. Použít můžete na zimní měsíce i ty, ale musíte je patřičně zaizolovat. Před promrznutím ochrání rostlinky pěnový polystyren, juta, sláma, bublinková fólie nebo chvojí.

Na truhlíky, které mají ozdobit vaše okna, terasu nebo balkon, sáhnete zřejmě po jutě nebo chvojí. Juta dokáže udělat za pár korun spoustu parády. Vhodnější je ale na místa, u kterých není vysoká pravděpodobnost, že by nasákla vodou. Textilie by jen těžko vyschla a rostlinky by mohly začít hnít. Chvojí se kupovat nevyplatí, najdete ho kdekoliv v přírodě. Můžete s ním obalit nádoby zvenku a také pokrýt vrchní část.

Polystyren nevypadá na první pohled moc esteticky, ale vyrábějí se z něj právě různé termonádoby. Proto se používá na balkony například polystyrenová deska, na kterou květináče a truhlíky postavíte. Ochrání je proti prochladnutí i vlhkosti od země.

Jak zalévat, když přijdou mrazy?

Neznamená to, že když slunce nesvítí, rostlinky nevyschnou. Zálivku si žádají i v zimě, jen ne tak častou a vydatnou. Truhlíky umístěné venku je lepší zalévat mírněji, a to spíše v bezmrazých dnech. Půda by měla být stále vhlká, ale vyhněte se přemokření, jinak vám rostlinky shnijí.

Fotogalerie
Marie Drahá | Magazín PLUS+
Zavřít reklamu