Jak se zahřát, než se doma začne topit? Máme pro vás pár tipů
Podzimní počasí už příliš slunečným teplotám nepřeje. A doma to není o nic lepší. Než ale otočíme kolečkem na termostatu, většinou vyčkáváme. Osm měsíců v roce se nikomu topit nechce. Kdo by také chtěl protopit majlant? Existuje naštěstí pár osvědčených způsobů, které zahřejí i v přechodném období.
Teplejší oblečení
Někdy stačí docela málo – přiobléct se. Dosud jsme byli zvyklí běhat po domě v tričku s krátkým rukávem, někdo i bosky. A jak je známo, teplo musí jít především od nohou. Nasaďte bačkory nebo alespoň tlusté ponožky a přehoďte přes sebe hřejivý svetřík. Hned vám bude tepleji. Jestli si navíc vyčleníte speciální domácí oblečení, nebudete se moct dočkat, až se do něj převlečete.
Polštářky a deky
Už jen pohled na polštářky nebo deku na pohovce vám zpříjemní nevlídné počasí. Natožpak, když se do nich hezky zachumláte. Obojí navíc interiér zútulní. Pokud se chystáte si nějaké pořídit, nezapomeňte si pohlídat materiál. V chladných dnech zahřejí například výrobky z lehkého a měkkého fleecu. V kurzu jsou stále přírodní materiály.
Kůže a koberečky
Nikomu se nechce v chladnu chodit po studeném. Jestli máte doma dřevěnou podlahu, máte částečně vyhráno – jde od ní větší teplo. Jakýkoliv podklad však zpříjemní kusové koberce. Větší dojem tepla dodá vysoký vlas. Lépe navíc pohlcují hluk a jsou velmi příjemné na chůzi. Nebojte se zkombinovat i v jedné místnosti více různých kusů. Na podlahu můžete natáhnout také beránka nebo hovězí kůži. Za obojí si sice připlatíte, ale vydrží vám spoustu let. Obojí se používá místo koberečků k pohovkám i k posteli.
Teplá postel
Drkotáte se zimou i v posteli? Chce to vyměnit přikrývku. Letní nahraďte zimní, vyměňte také povlečení. V chladnějším období vás zahřeje například flanel nebo žerzej. Pokud nejste alergici, můžete se znovu vrátit k polštářům a peřinám plněným peřím. Topná sezona je za dveřmi. Jak se na ni připravit a ulevit peněžence jsme psali zde.
Těžké závěsy
V létě mají spíš dekorativní funkci, v zimě ale mohou dodat interiéru pocit útulna a navíc udržet v místnosti teplo. Řeč je o závěsech z těžších tkanin, jako je samet, žinylka nebo vlněná příze. Dbejte jen na to, aby v zimě nepřekrývaly topení, jinak by se obojí minulo účinkem. Pokud vám táhne od starších oken, vyložte škvíry třeba ručníky.
Svíčky a krby
Pocitově vás zahřeje už jen pohled na samotný plamen. I obyčejné čajové svíčky ale produkují v místnosti teplo. Když si jich zapálíte v interiéru víc, nebudete litovat. Příjemným řešením může být také aromalampa, která stejně jako voňavé svíčky byt krásně provoní. Hřejivý plamen si pak můžete vychutnat i s biokrbem, vydrží vám několik hodin. Obvykle se do něj nalévá biolíh, který nekouří a pro člověka není nebezpečný. Užívat si jej můžete v ložnici, v obývacím pokoji nebo klidně i v koupelně.
Nezapomínejte na to, že hřejí i barvy. V chladnějších dnech uvítáte v interiéru teplejší odstíny od smetanové, bílé kávy až po meruňkovou nebo tlumeně červenou. Na dlouho vás zahřeje i teplá vana nebo voňavý čaj z termosky. Někdy také pomůže se víc pohybovat nebo se přitulit ke svým blízkým.