|  BYDLENÍ
pá 22. listopadu, svátek má Cecílie, zítra Klement
Kuchyně
Váha je v kuchyni nepostradatelným pomocníkem 

I ve vážení může být rozdíl. Pořiďte si pomocníka, s nímž bude příprava jídel radost

03. října 2018 12:03 / Shutterstock
 0   0
Málokomu se chce odměřovat suroviny pomocí lžíc nebo šálků. Když dojdou v digitální kuchyňské váze baterky, jsme ale někdy vděčni i za tuto možnost. S mechanickou by se nám to stát nemohlo, u té se však zase nemůžeme spoléhat na přesnost. Jak si vybrat kuchyňskou váhu přímo na míru?

Váha je v každé kuchyni nepostradatelným pomocníkem. Přemýšlíte, jakou vybrat? Záleží na tom, co od ní očekáváte. Službu vám udělá i závěsná do stovky, z praktického hlediska se ale do domácnosti moc nehodí. Vhodnější je spíš na cesty. Ve výběru tedy zůstává digitální plochá, závěsná nebo mechanická. Všechny mají svá pro a proti, liší se materiálem i cenově.

Digitální plochá váha

Mezi zásadní plusy patří fakt, že je malá, lehká, dobře se s ní manipuluje a uskladníte ji prakticky kdekoliv. K dostání je v celé řadě motivů, takže potěší i oko. Maximální nosnost většiny plochých vah je pět kilogramů, což na klasické domácí vážení úplně stačí. Dražší typy přesto zvládnou i 15 kilogramů. Digitální váhy obsahují LCD displej a ovládají se dotykem. Je na nich možné zvolit si při vážení různé jednotky.

Ploché digitální váhy jsou v českých domácnostech k vidění vůbec nejčastěji. Většinou jsou už standardně opatřeny funkcemi dovažování, nulování, upozornění na přetížení či informování o stavu baterie. Hodí se hlavně v případě, že pořídíte váhu bez mísy a používáte k vážení vlastní nádoby, které nechcete zahrnout do celkové hmotnosti. Digitální váha s mísou se může v některých ohledech jevit jako praktičtější, nezapomínejte však na to, že se hůř skladuje.

Závěsná váha

Ideální varianta pro všechny, kdo váží docela často a nemají v kuchyni moc místa. Závěsná váha je tak vždycky po ruce, aniž bychom ji museli odněkud vytahovat. Zobrazuje hodiny, může posloužit současně jako minutka, mívá dokonce vestavěný teploměr. Součástí moderních vah je rovněž možnost přepínání jednotek. Pokud vzpomínáte na starší typy mechanických závěsných vah, které byly často v domácnotech k vidění za dob socialismu, vězte, že moderní přístroje toho umí daleko víc a velký rozdíl je pochopitelně i v designu. O super vychytávce, s níž už nikdy nebudete servírovat jídlo studené, si přečtěte zde.

Mechanická váha

Je náročnější na rozměry a skladování, zato toho odváží víc než většina digitálních přístrojů. Bohužel má nižší přesnost – tolerance činí až 20 g, což může v případě nevyzkoušených receptů znamenat nejasný výsledek. Přesto na ni nedají některé hospodyňky dopustit. Zejména starší generace, která je zvyklá na mechanických typech vážit odjakživa.

Pravdou je, že s mechanickou váhou se vám nikdy nemůže stát, že dojdou baterky. Jednoduše se bez nich obejde. Může být navíc hezkým doplňkem kuchyně, pokud ji postavíte na horní skříňku nebo najdete místo na lince či na poličce. Dobrým tipem jsou retro váhy, které se hodí do rustikálně zařízených kuchyní a přesto tolik místa nezaberou. Pořídit si je lze v různých barevných provedeních. A někdy bývají v kuchyni zkrátka pojistkou pro případy, kdy digitálu dojdou baterky.

Náš tip:

Pro dietáře mohou být dobrým řešením nutriční váhy. Jde o velmi kvalitní digitální váhy, na kterých si lze zvolit jednotlivé ingredience a podle nich pak spočítat nutriční hodnotu připravovaného pokrmu. Obsahují dokonce i paměť konkrétních přísad nebo hotových jídel.

Fotogalerie
Marie Drahá | Magazín PLUS+
Zavřít reklamu