|  ZPRÁVY
so 23. listopadu, svátek má Klement, zítra Emílie
Domácí
Všichni se hrnou do center měst. Centrum Barcelony je proto stále přeplněné 

Turistofobie na jihu Evropy: Protestní pochody a rozřezané pneumatiky

14. srpna 2017 04:50 / Shutterstock
 0   0
Světová organizace cestovního ruchu vyzývá úřady, aby hledaly způsob, jak čelit „turistofobii“ na jihu Evropy. Informace přinesl britský deník Guardian.

Ohniskem protestů se stalo Španělsko, kam loni přijelo rekordních 75,6 milionu turistů, včetně 17,8 milionu Britů. Napětí už několik let sílí hlavně v Barceloně. Důvodem je nekontrolovaný příliv návštěvníků a dopad služeb jako je Airbnb na místní trh s nemovitostmi. Mladí levicoví radikálové v červenci natočili, jak rozřezávají pneumatiky turistického autobusu a bicyklů k pronajmutí.

Generální tajemník Světové organizace cestovního ruchu Talíb Rifáí Guardianu řekl, že vzestup negativních nálad vůči zahraničním návštěvníkům je „velice vážná věc, kterou je třeba naléhavě řešit“. Turismus podle něj může být pro uchování charakteru místa, konzervaci památek i místní komunitu blahodárný, ale musí se správně regulovat. 

Světová organizace cestovního ruchu doporučuje řadu ověřených metod, jak usměrňovat davy v oblíbených destinacích – například radit turistům, aby se vydávali i mimo hlavní památky, nabízet jim různorodé aktivity, prodloužit sezonu, a především reagovat na potřeby místních obyvatel. „Řešením není jednoduše příliv turistů zablokovat,“ zdůraznila organizace.

Analytik Duncan McCann z think tanku New Economics Foundation vidí za nynějším napětím více příčin. Jednak je to vzestup služby Airbnb, dále rostoucí počty turistů vyhledávajících krátké městské „eurovíkendy“, a nakonec i velká popularita obřích výletních lodí.

Všichni se hrnou do center měst a zkoumání vzdálenějších míst je nezajímá. K tomu se přidala hrozba terorismu v severní Africe, takže většina lidí zamířila do jižní Evropy.

„Většina městských center stojí na středověkém půdorysu a má křivolaké těsné uličky. Když se v nich objeví zástupy turistů, snadno vznikne dojem, že města se zmocnili novodobí nájezdníci,“ říká McCann. Tyto pocity se pak mísí s nynější skepsí typickou pro Evropany. Lidé mají dojem, že pro ně vlády nic nedělají, že ekonomika nefunguje a oni jsou vydaní na pospas ekonomicky silnějším turistům.  

„Těch určitě přibylo, ale nejsem si jistý, že během posledních pěti let nastal tak velký nárůst, aby tomu odpovídala nynější vzrušená nálada. Spíše jde opravdu o to, že politici a samosprávy přestaly dbát o lidi. A ti se proto bouří. Pokud se s tím něco neudělá, protesty jen tak nezmizí,“ řekl Guardianu závěrem analytik Duncan McCann.

Ilona Cílková | Magazín PLUS+
Zavřít reklamu