|  ZPRÁVY
so 23. listopadu, svátek má Klement, zítra Emílie
Domácí
Původ koronaviru stále není objasněn 

Vědci v rozpacích. Další možný zdroj nákazy koronavirem nikdo neprověřuje

03. července 2021 07:56 / Depositphotos
 0   0
Rok a půl po propuknutí pandemie covidu-19 zůstává přesný původ koronaviru neznámý. Objasnit se to snažil mezinárodní tým vědců oslovený Světovou zdravotnickou organizací (WHO), kteří začátkem letošního roku přicestovali do čínského města Wu-chan, odkud se nákaza rozšířila do celého světa. Jednoznačné výsledky mise nepřinesla.

Závěrem studie bylo, že koronavirus způsobující nemoc covid-19 zřejmě pochází od netopýrů a na člověka se přenesl přes dalšího živočicha. Scénář, že virus SARS-CoV-2 unikl z laboratoře, je naopak „vysoce nepravděpodobný“, uvádí se ve studii o původu viru. Šéf WHO Tedros Adhanom Ghebreyesus nicméně zopakoval, že žádná hypotéza zatím není vyloučena.

Vědci nyní ukazují na čínské farmy, které divoká zvířata na wuchanský trh dodávaly. „Nejpravděpodobnější hypotéza je, že se virus přenesl z netopýrů nebo jiného volně žijícího živočicha na zvířata, která mohla být chována na farmách. A odtamtud se přenesl na člověka a na tržiště ve Wu-chanu. Spolu s většinou členů mise ze strany WHO i Číny mám za to, že to je ten nejpravděpodobnější scénář,“ popsal britsko-americký odborník na zoonózy Peter Daszak, který bádání v Číně také účastnil.

Stopy vedou k farmám v jihočínské provincii Jün-nan, která leží při hranicích s Laosem a Barmou. Tamní farmáři chovali nebo odchytávali divoká zvířata, která byla následně prodávána jako zdroj kožešin, prostředek pro tradiční čínskou medicínu nebo končila na talířích zákazníků. Podle listu Wall Street Journal by se proto další pátrání mělo soustředit právě na jihočínské farmy s divokými zvířaty, je tu ale jeden zásadní problém. Téměř všechna zvířata jsou dávno pryč. Poté, co jim čínské úřady začátkem loňského roku nařídily obchodování zastavit, majitelé farem zvířata usmrtili nebo je rozprodali.

Podle místních farmářů je vláda odkoupila a nechala zabít. Podle vědců je sice vybíjení chovů důležitým krokem k zabránění potenciálního šíření viru, opatření ale mělo nastat až po důkladném otestování nejen zvířat, ale také pracovníků farem. Jestli k něčemu takovému došlo, čínské úřady nezveřejnily. Hledání zdroje pandemie se tak značně komplikuje a nedůvěra mezi Čínou a velkou části demokratického světa opět roste, píše list Wall Street Journal.

Za hypotézu, podle níž jsou zdrojem koronaviru jihočínské farmy, se před nedávnem postavil také uznávaný německý virolog a poradce tamní vlády Christian Drosten. V rozhovoru pro švýcarský magazín Republik uvedl, že únik z laboratoře je vysoce nepravděpodobný, skutečným viníkem jsou ale podle něj kožešinové farmy. „Nemám pro to žádné důkazy kromě jasně prokázaného původu viru Sars-1, a to je virus stejného druhu. Viry stejného druhu dělají stejné věci a často pocházejí ze stejného zdroje. V případě Sars-1 bylo vědecky doloženo, že přechodnými hostiteli byli psíci mývalovití a cibetky. Jisté je také to, že v Číně se psíci mývalovití hojně využívají v kožešinovém průmyslu. Pokud si kdekoliv koupíte bundu s kožešinovým límcem, je to téměř bez výjimky čínský psík mývalovitý," uvedl Drosten.

Německý virolog ale upozorňuje, že žádný z odborných článků v Číně se možnému propojení koronaviru SARS-CoV-2 se zvířaty chovanými na těchto farmách nevěnuje. Na otázku, proč žádná taková studie neexistuje, Drosten odpovídá, že to sám neví. „Jediné, co vám mohu říct, je, že všechno, co musíte udělat, je jít tam, provést výtěry a následně PCR," uvádí vědec.

Že je takový krok zapotřebí, uvádí s odkazem na odborníky vyslané do Číny také list Wall Street Journal. Podle nich je pro další objasnění původu koronaviru důležité otestovat bývalé farmáře a jejich kontakty na přítomnost protilátek a zjistit, zda byli také nakažení. Čas se ale krátí, protože hladiny protilátek postupně slábnou. Původ koronaviru je stále jasnější, uvádí vědci z WHO.

Zdroj: TheGuardien.com, wsj.com, iRozhlas.cz.

Fotogalerie
Ilona Cílková | Magazín PLUS+
Zavřít reklamu