|  ZPRÁVY
pá 22. listopadu, svátek má Cecílie, zítra Klement
Domácí
Které strany by se podle posledního průzkumu do sněmovny nedostaly? 

Nejnovější volební průzkum: Které strany posilují a které výrazně ztrácí?

19. února 2020 04:36 / Archiv
 7   0
Občanská demokracie by podle volebního modelu agentury Median v lednových volbách do sněmovny skončila druhá a předstihla by mírně ztrácející Piráty. První by bylo se ziskem třiceti procent hlasů nadále hnutí ANO.

ANO by podobně jako podle předchozího listopadového šetření Medianu volilo 30 procent lidí. Občanští demokraté si polepšili na 14 procent, což je nárůst o 1,5 procentního bodu. Piráti naopak spadli na 11,5 procenta, což je pokles o jeden procentní bod a současně propad na nejnižší úroveň volebních preferencí od září 2018. I tak jsou na tom nejsilnější strany lépe než při sněmovních volbách v roce 2017.

Čtvrtí by podle volebního modelu skončili komunisté s osmi procenty před SPD se 7,5 procenta a ČSSD se sedmi procenty hlasů. Starostové by měli šest procent, KDU-ČSL pět procent a TOP 09 by dostala 4,5 procenta hlasů. 

Tato tři uskupení mají podle Medianu s ohledem na potenciální výši zisků a na statistickou odchylku podobnou šanci na vstup do sněmovny; předpokládané zisky stran jsou zaokrouhleny na půl procenta a u malých stran činí statistická odchylka půl procenta (a až 3,5 procenta u největších stran). Zelení i Trikolóra měli shodně podporu dvou procent voličů.

ANO je podle agentury populární mezi staršími lidmi. Volilo by jej 48 procent dotázaných nad 65 let věku, zhruba dvě pětiny vyučených a 57 procent nezaměstnaných. ODS preferují nejvíce respondenti ve věku mezi 35 a 44 lety (28,4 procenta), největší podporu má strana mezi podnikateli (36 procent) a zaměstnanci (18 procent). Piráty by volilo 53 procent voličů do 34 let věku a 16 procent vysokoškoláků.

Voliči KSČM jsou podle Medianu z největší části lidé z vesnic nad 65 let věku a se základním vzděláním. SPD má největší popularitu mezi lidmi ve věku 45 až 54 let, ČSSD si udržuje vyšší popularitu mezi nezaměstnanými, důchodci a lidmi nad 65 let věku. Starostové mají největší podporu u vysokoškoláků a vesničanů, lidovci nejlépe bodují u obyvatel nejmenších obcí. TOP 09 by volilo 29 procent respondentů ve věku 18 až 24 let, uvedla agentura.

Median zjišťoval také podíl pevného jádra voličů jednotlivých stran a jejich nejvyšší volební potenciál. Nejlépe je na tom dlouhodobě ANO. Pokud by hnutí volili všichni lidé, kteří jeho volbu vážně zvažují a nevylučují účast ve volbách, mohlo by získat 36 procent hlasů. Přesvědčených voličů mělo ANO 22 procent, což je stejně jako loni v listopadu.

Volební potenciál ODS činil v lednu 21 procent, což je od listopadu nárůst o 2,5 procentního bodu. U Pirátů zůstal na úrovni 20 procent, přesvědčených voličů ale měli jen pět procent, o jeden procentní bod méně než v listopadu. Voličské jádro občanských demokratů se naopak zvýšilo ze 7,5 procenta na devět procent.

Další v pořadí jsou Starostové s volebním potenciálem 13,5 procenta, jistý zisk by ale měli 2,5procentní. SPD by mohla získat hlasy 12,5 procenta voličů, ČSSD a TOP 09 shodně 9,5 procenta, KSČM devíti procent a lidovci 7,5 procenta hlasů. Nejvíce si z těchto uskupení pohoršili sociální demokraté a komunisté, u ostatních se výsledky moc nelišily.

Fotogalerie
Ilona Cílková | Magazín PLUS+
Zavřít reklamu