Čechy čeká drahé jaro. Zdražování bude ještě rychlejší a citelnější
Čechy čeká drahé jaro. Česká národní banka ve své nové prognóze a v podkladech pro pravidelné setkání s analytiky, které byly zveřejněny tento týden, počítá pro březen letošního roku s meziroční inflací 3,6 procenta, pro duben pak dokonce s inflací 3,7 procenta. Růst cen se však ve skutečnosti může zvýšit ještě nad tyto úrovně a přiblížit se hodnotě čtyř procent. To by pak znamenalo, že zdražování bude nejvýraznější za celé období od roku 2008. Již nyní je spotřebitelská inflace v ČR nejvýraznější od roku 2012.
Česká národní banka ve své nové prognóze, kterou zveřejnila tento týden, totiž například nepočítala s tak citelným zdražením elektřiny ze strany ČEZ. Společnost od března zdražuje cenu elektřiny ve své základní produktové řadě, do níž spadá většina domácností. Běžná domácnost tak musí počítat se zdražením o bezmála osm procent. Oproti dosavadní situaci si za elektřinu připlatí ročně o více než tisícikorunu více.
S takovým zdražením elektřiny ovšem ČNB nepočítala. Jak uvádí ekonom Lukáš Kovanda je to jeden z důvodů, proč nakonec může být inflace v jarních měsících ještě vyšší, opravdu až poblíž hodnoty čtyř procent.
Inflačně může podle ČNB nakonec působit také šířící se koronavirová nákaza. Její další vývoj je sice obestřen značnou mírou nejistoty, ovšem ČNB upozorňuje na možný efekt výpadku dovozu z Číny, a to včetně dovozu z Číny do ČR.
Koronavirová nákaza ochromuje čínský průmyslový a obecně výrobní sektor, takže při jejím delším trvání bude třeba, aby čeští dosavadní odběratelé čínského zboží hledali nové dodavatele. Jen obtížně si lze představit, že tito dodavatelé budou levnější než ti čínští. Spíše dražší. Právě to může vést k dalším inflačním tlakům v české ekonomice.