|  TECHNIKA
so 23. listopadu, svátek má Klement, zítra Emílie
Věda a technika
Ilustrace znázorňuje způsob, jakým mohli dávní lidé lenochoda lovit 

Američtí vědci objevili stopy obrovského prehistorického lenochoda. Ulovit ho nebylo snadné

01. května 2018 11:22 / Alex McCelland/Bournemouth University
 2   1
Předchůdci dnešních lidí se museli potýkat s nebezpečnými predátory, kteří byli v mnoha případech větší než jejich dnešní příbuzní. Důkazem je tomu i fakt, že američtí archeologové identifikovali stopy prehistorického lenochoda, který byl mnohem větší než člověk. Jeho dnešní forma je přitom neškodná.

Americkým vědcům se podařilo odhalit stopy prehistorických lenochodů v oblasti Nového Mexika. V dávných dobách se v oblasti nacházelo mělké jezero, na jehož březích se v bahnité půdě stopy dochovaly. Tvarem se shodují se stopami dnešních lenochodů, velikostí už nikoliv, protože dávní lenochodi byli obrovští.

Experti, kteří stopy objevili, se domnívají, že tento předchůdce dnešního lenochoda mohl měřit i dva a půl metru na výšku. Z dochovaných fosilií také vyplývá, že lidé tato velká zvířata pravděpodobně lovili, spolu se stopami lenochodů totiž na místě našli také mnoho lidských stop. Na stopách je také vidět, že lenochod se vztyčoval na zadní nohy zřejmě ve chvíli, kdy se bránil dávným lovcům.

Jak moc snadnou či obtížnou kořistí lenochod pro člověka v dávných dobách byl, nejsou vědci schopni z nálezu vyčíst, jednoznačně se ale muselo jednat o velké a silné zvíře. Lenochod byl totiž vybaven smrtícími dlouhými předními končetinami zakončenými velkým drápem.

Tito obří lenochodi nepřežili dramatickou proměnu klimatu na konci poslední doby ledové, kdy se z jejich přirozeného teritoria stala poušť. Lenochod není jediným obřím předchůdcem dnešních druhů. Na Sibiři dokonce našli dávno vyhynulého jednorožce, jenž žil mnohem později, než se vědci domnívali.

Mnoho velkých zvířat žije na naší planetě dodnes, ale bohužel, ať už se jedná o slony velryby, opice nebo nosorožce, většina těchto druhů je dnes na seznamu ohrožených zvířat. V extrémních případech jsme dokonce svědky toho, jak některé druhy z naší planety provždy zmizely (čtěte: Zemřel poslední samec severního bílého nosorožce. V posledních letech ho střežili po zuby ozbrojení rangeři).

Lukáš Bauer | Magazín PLUS+
Zavřít reklamu