|  TECHNIKA
ne 21. dubna, svátek má Alexandra, zítra Evženie
PC a Mobil
Smartphone může být použit jako bezpečnostní kamera 

Poškozený nebo starý telefon nemusí skončit na skládce. Lze ho využít mnohem lépe

01. ledna 2021 18:15 / Pixabay
 0   0
Dnes už má asi většina lidí doma nějaký ten starý nepoužívaný nebo rozbitý chytrý telefon. Tyto přístroje většinou končí na skládkách nebo ve sběrnách odpadu, mohou ale stále najít své využití. Zde je několik tipů, co lze ze starého mobilu vytvořit.

Možnosti, jak použít starší mobil, jsou samozřejmě odvislé od toho, jaké poškození váš mobil má. Velmi časté je ale poškození displeje. Jestliže je váš mobil jinak v pořádku nebo je případně tak starý, že už jej nechcete používat, protože nezvládne programy, které potřebujete pro každodenní činnost, ještě stále je řada možností, co s ním dělat.

Bezpečnostní kamera

Jednou z možností je využít starý mobil jako bezpečnostní kameru. Princip je poměrně jednoduchý – najdete si v obchodě aplikací vhodný program, který vyhovuje vašim potřebám a nainstalujete jej. Existuje poměrně dlouhá řada programů, budete tedy muset asi chvíli experimentovat, než najdete ten pravý program. Kamera může snímat trvale, může se spouštět jen při pohybu. Najdete programy, které budou pořizovat fotografie a okamžitě je posílat na email.

Jestliže displej alespoň trochu zobrazuje, nebude to patrně problém. Jestliže není vidět vůbec nic, záleží na tom, jestli umí váš rozbitý mobil připojit externí displej. Existuje celá řada možností od Chromecast přes Miracast a také různé varianty propojení přes USB kabel s použitím příslušných programů. Doporučujeme mít tuto cestu vyzkoušenou ještě v době, kdy mobil bez problémů funguje. Usnadníte si potom jeho využití, až přijdete o jeho displej.

Mozek chytré domácnosti

Mobil s nefunkčním displejem ještě stále může být jádrem vaší chytré domácnosti. Může přece přijímat hlasové pokyny, spouštět hudbu, ovládat světlo a mnoho dalšího. Pro instalaci a zprovoznění příslušných programů platí totéž, co v předchozím případě. Je pravda, že některé pokročilejší funkce jsou dostupné spíš na novějších verzích softwaru. Nepočítejte proto, že byste tímto způsobem využili nějaké historické kousky hardwaru.

Když displej funguje

Existuje mnoho dalších možností, jak využít mobil nebo tablet, který se už pro běžné použití nehodí. Nefunkční akumulátor, rozbité pouzdro, vadný mikrofon sice znemožňuje použití pro klasický telefonní provoz, ale šikovný kutil může zabudovat takový přístroj třeba do kuchyňské linky, kde bude sloužit jako informační centrum či jako centrum zábavy. Jinou možností je udělat ze zařízení pěkný fotorámeček nebo ovladač mediálního centra. Aby vám pro tyto účely sloužil starý mobil dobře, může mít smysl obnovit nebo vytvořit oleofobní vrstvu na povrchu zobrazovače.

Když nechcete nic z toho

Možná se vám osobně starý mobil na nic takového nehodí. Zkuste proto nabídnout přístroj někomu jinému. A když neuspějete se svým inzerátem, ještě vždycky můžete odevzdat přístroj ve sběrných surovinách. Elektronika totiž obsahuje hodně drahých kovů a byla by škoda, aby vám vše leželo jen nečinně v šuplíku. Dále čtěte: (Spojené státy jsou pod rozsáhlým útokem hackerů. Jejich pozornost se může obrátit i do Evropy).

Fotogalerie
Lukáš Bauer | Magazín PLUS+
Zavřít reklamu