|  TECHNIKA
čt 22. května, svátek má Emil, zítra Vladimír
Věda a technika
Data americké NASA naznačují, že Měsíc se smršťuje 

NASA zveřejnila velmi zajímavá fakta o Měsíci

24. května 2019 10:23 / Internet
 0   0
Nejnovější poznatky americké vesmírné agentury NASA ukazují, že Měsíc se smršťuje a navíc se chvěje. Důkazem toho mají být zvláštní propadliny, které objevili na jeho povrchu astronauti před 50 lety. Měsíc se však smršťuje sice velice pomalu.

Vědci americké NASA zveřejnili studii, která naznačuje, že Měsíc se smršťuje a v důsledku toho se také otřásá. Podle expertů za to může jeho chladnoucí jádro, které zmenšuje svůj objem, což se projevuje na lunárním povrchu.

Poprvé si všimli zvláštního typu zvrásnění na povrchu Měsíce astronauti v roce 1972 v rámci mise Apollo 17. Během této mise plnili svůj úkol v měsíčním údolí Taurus-Littrow. Teprve nyní ale vědci dokázali popsat jev, který toto zvrásnění způsobuje.

„Naše analýza nám poskytuje první důkazy, že jsou tyto zlomy stále aktivní a pravděpodobně způsobují měsíční zemětřesení v důsledku toho, jak Měsíc dále chladne a smršťuje se. Některé z těchto otřesů mohou mít sílu až pěti stupňů Richterovy škály,“ uvedl vědec a autor studie Thomas Watters.

V souvislosti se smršťováním vědci zaznamenali také slabé otřesy za pomoci seismometrů, které tam před půl stoletím astronauté nechali. Během dekády tak pozemní středisko NASA zaznamenalo celkem 28 otřesů nejrůznější síly.

Fakt, že se Měsíc propadá, naznačuje také sonda LRO, která Měsíc obíhá a fotí. Na třech a půl tisících fotek jsou patrné sesuvy půdy způsobené právě smršťováním jádra Měsíce. Měsíc ale není zdaleka jediné těleso, které se v naší soustavě smršťuje. Stejně je na tom třeba Merkur, který má obří zvrásnění vysoké až tři kilometry. Dále čtěte: Podle nové studie mohou lidé vyčerpat zdroje z celé sluneční soustavy.

Lukáš Bauer | Magazín PLUS+
Zavřít reklamu