|  TECHNIKA
so 23. listopadu, svátek má Klement, zítra Emílie
Elektromagnetické dělo možná zůstane jen u prototypu 

Elektromagnetické dělo americké armády dokáže zničit téměř vše

13. května 2019 21:53 / Internet
 0   0
Poté, co za projekt elektromagnetického děla, které má vskutku impozantní parametry, utratilo americké ministerstvo obrany více než 500 milionů dolarů, bylo rozhodnuto, že nejspíše zůstane jediným prototypem. Obrana USA se má opírat o konvenční zaběhnuté technologie.

V roce 2005 zadal Pentagon zbrojařským společnostem General Atomics a BAE Systems úkol v podobě vývoje nové elektromagnetické zbraně, která by se stala hlavní výzbrojí amerických válečných lodí nové generace.

Projekt unikátního elektromagnetického děla amerického námořnictva, které dokáže vystřelit projektil rychlostí 7 700 km/h na vzdálenost neuvěřitelných 140 kilometrů, bude podle nejnovějších zpráv zastaven.

Elektromagnetické zbraně pro střelbu využívají výkonné magnety a silné elektromagnetické pole, pomocí kterého dokáží vystřelit projektil obrovskou rychlostí na dlouhou vzdálenost.

Po dvanácti letech vývoje ale systém stále nesplňuje předepsanou normu 10 výstřelů za minutu, a proto se Pentagon rozhodl projekt pozastavit a přejít na technologii super rychlých střel (Hyper Velocity Projectile – HPV), které používají část programu elektromagnetického děla, projektily jsou ale schopné střílet ze stávajících pětipalcových kanónů.

Cena vývoje tohoto systému se vyšplhala na 500 milionů dolarů. Podle závěrů nejvyššího velení má ale projekt stále daleko ke zbrani připravené k boji a projekt bude na určitou dobu zastaven.

Zatím je velmi nepravděpodobné, že elektromagnetické dělo najde cestu do výzbroje amerických lodí do roku 2020. Odborníci ale v reakci na zprávu poznamenali, že je velice nepravděpodobné, že by projekt byl nadobro zrušen, protože technologie nabízí vynikající parametry. Dále čtěte: (Akustické zbraně jsou neviditelnou hrozbou).

Lukáš Bauer | Magazín PLUS+
Zavřít reklamu