|  TECHNIKA
so 23. listopadu, svátek má Klement, zítra Emílie
Věda a technika
Dříve honosná budova se pomalu rozpadá 

Tento uhelný důl patří k nejhorším na světě a stal se synonymem pro důlní katastrofy

14. dubna 2019 15:12 / Internet
 0   0
Mongolský důlní průmysl je v této chudé zemi prosperujícím odvětvím. Existují zde ale doly, které se staly synonymem pro důlní katastrofy. Jedním z takových míst je také uhelný důl Nalaikh, který byl v minulosti chloubou sovětského těžařství.

Dříve prosperující důlní oblast Nalaikh se po pádu Sovětského svazu stala noční můrou Mongolska. Na tomto ponurém místě dnes připomínají slavnou sovětskou éru již pouze rozpadající se honosné budovy. Ukončení sovětských dotací, díky kterým Mongolové nakupovali pokročilejší důlní technologie, proměnilo důl Nalaikh v nejnebezpečnější těžební místo světa.

Přestože je Nalaikh již mnoho let oficiálně uzavřen, velmi drsné podmínky a slábnoucí ekonomika v zemi vyhání každoročně mnoho farmářů do útrob dolu dobývat černou komoditu. Nelegální těžba uhlí se totiž pro mnohé z nich stala jedinou možnou obživou v regionu. Spousta horníků zde ale pro pár dolarů zaplatí životem.

 

Těžba v Nalaikhu, který se nachází asi 35 kilometrů jihovýchodně od mongolského hlavního města Ulaanbataar, se datuje od roku 1920. Až do padesátých let minulého století byl černouhelný důl Nalaikh jediným zařízením v zemi a pracovalo zde až 1 500 horníků.

Během tohoto období byl Nalaikh nejvyspělejším městem v celém Mongolsku a za prací sem mířili lidé ze všech koutů země. V roce 1990 zde došlo k obrovské tragédii v podobě mohutné exploze metanu, při které zemřelo nejméně 21 horníků. Sovětská vláda v důsledku tohoto neštěstí důl později uzavřela.

Mongolská vláda dává přednost mnoha jiným oblastem, kde je těžba méně nákladná. V Mongolsku se také nachází největší ložisko černého uhlí na světě s množstvím až 6,4 miliardy tun. Důl Nalaikh se proto nachází mimo zájem mongolských úřadů.

Po formálním uzavření Nalaikhu a krachu okolních průmyslových odvětví se masy čerstvě nezaměstnaných a kvalifikovaných horníků obrátily k ilegální těžbě. V dole Nalaikh se totiž stále nachází přibližně 30 milionů tun a na nelegální těžbě se tu každý rok podílí podle hrubých odhadů až 2 500 lidí.

Podle odborníků jsou šachty v Nalaikhu tvořeny s minimální koordinací jednotlivých týmů, takže se běžně stává, že se protínají nebo navzájem podkopávají, což je jednou z příčin častých neštěstí.

V mnoha případech se také nedostatečně proškolení a technologicky zásobení horníci neobtěžují vytvářet bezpečnostní prvky. Místo ocelových nosníků, které mají podpírat nestabilní šachty, používají dřevo, které nemá šanci tlak horniny udržet. Nejvíce havárií se stává v jarních obdobích, kdy masa po zimě sesedne.

Oficiální zdroje uvádějí, že od uzavření dolu v roce 1990 zahynulo v Nalaikhu 235 lidí. Neoficiální zdroje ale hovoří o tom, že v dole zemřely tisíce horníků, některá těla se nikdy nenašla. Nalaikh tak zůstává statisticky jedním z nejhorších dolů na planetě. Dále čtěte: Vědci rozluštili další záhadu Marsu. Zjistili, odkud se na něm bere metan.

Fotogalerie
Lukáš Bauer | Magazín PLUS+
Zavřít reklamu