|  TECHNIKA
čt 16. května, svátek má Přemysl, zítra Aneta
Věda a technika
Naše planeta je doslova protkána životem 

Hluboko v podzemí se nachází obrovský ekosystém. Vědci předpokládají, že je dvakrát větší než plocha oceánů

13. prosince 2018 10:59 / Internet
 428   18
Vědci, kteří se zabývají výzkumem života hluboko v útrobách Země, zjistili, že se v nitru naší planety nachází obrovské množství života. Tyto velké ekosystémy tvoří obrovské množství mikroorganismů, které pod povrchem obývají rozsáhlý prostor, jenž je ekvivalentem několika ploch našich oceánů.

Věci analyzovali množství ekosystémů, které se nacházejí pod zemským povrchem a došli k překvapivému závěru. V místech kde panují extrémní podmínky, existuje obrovské množství živých organismů, které si vystačí s minimem prostoru a živin. Hmotnost tohoto ekosystému vědci odhadují až na 23 miliard tun, což je stonásobně víc než hmotnost celého lidstva dohromady.

Mezinárodní vědecký tým, který se výzkumem zabýval, byl tvořen předními světovými experty z oblasti geologie a mikrobiologie. Tento rozsáhlý výzkum trval deset let a jeho výsledky vědci oficiálně představují na setkání Americké unie pro geofyziku, které se koná v druhém prosincovém týdnu.

Vědci zjistili, že se pod povrchem nachází asi 70 procent všech bakterií a takzvaných archea – jednobuněčných organismů, jimž se dříve říkalo archeobakterie. Jde například o archea Altiarchaeales, které žijí v sirných pramenech, nebo „Strain 121“, archea žijící v hydrotermálních průduších na dně oceánů – ve vodě horké až 121 stupňů Celsia.

Tyto organismy přitom žijí až v hloubce 2,5 kilometru pod povrchem. Některé z těchto organismů podle expertů mohou pod povrchem žít až několik tisíc let, ale přitom jsou metabolicky aktivní a spotřebovávají méně energie, než biologové věřili, že je vůbec možné.

Podle autorů práce mohl tento unikátní výzkum proběhnout díky dvěma velkým přelomům v technologiích. Jedním z nich jsou vrty, které umí proniknout dostatečně hluboko do země, tím druhým pak lepší mikroskopy, které velmi rychle a spolehlivě najdou a rozpoznají život.

Zatím je kolem podzemního světa ale víc nejasností; experti neznají ani odpovědi na základní otázky. Tou klíčovou je, zda se kolonie těchto mikroorganismů vyvíjí směrem nahoru, nebo dolů, dále jak jsou zapojené do chemických procesů, které v těchto oblastech probíhají, nebo jaký vztah měla evoluce těchto podzemních světů s evolucí života na povrchu. Dále čtěte: (Čína vyslala sondu k nebezpečné odvrácené straně Měsíce. Bude provádět speciální výzkum).

Fotogalerie
Lukáš Bauer | Magazín PLUS+
Zavřít reklamu