Jak se zachovat, když vás uštkne zmije? Pozor na nejčastější chyby
Každoročně se v ČR objeví několik desítek případů uštknutí hadem. Občas se vyskytne vážná otrava hadím jedem, ale jako příčina úmrtí je hadí uštknutí u nás vzácné, přesto byste měli znát pravidla první pomoci.
Kde natrefíte v přírodě na zmiji?
Zmije vyhledává vlhké louky, lesní mýtiny, paseky, nespoléhejte však na to. Setkání se zmijí a s hady vůbec bývá často dílem náhody. Zmiji můžeme potkat na místech, kde bychom to vůbec netušili, často žije skrytě v bezprostřední blízkosti lidí.
Jak poznat zmiji
Zmije je zavalitější had s výraznou hranatou hlavou, ostře oddělenou od krku, její oko má svislou zorničku jako u kočky. Většina zmijí má šedohnědé zbarvení s tmavými skvrnami na hřbetě, které tvoří onu pověstnou klikatou čáru. Ne vždy je však tato čára jasně rozlišitelná a zřetelná.
Jak snížit riziko hadího uštknutí
Had obvykle útočí jen tehdy, když na něj šlápnete nebo sáhnete rukou, proto spatříte-li hada, neutíkejte, ale pomalu se vzdalujte. K hadovi se zbytečně nepřibližujte, nedrážděte ho. V místě, kde by se mohli hadi vyskytovat, se pohybujte obezřetně.
Zásady první pomoci
- Uklidněte uštknutého a zajistěte jeho absolutní tělesný klid
- Vydezinfikujte a sterilně přikryjte místo kousnutí
- Uštknutou končetinu obvažte elastickým obinadlem od rány k tělu
- Končetinu se pokuste znehybnit a chladit
- Volejte záchrannou službu nebo uštknutého dopravte k lékaři
- Ránu nemačkejte, nerozřezávejte, nevypalujte ani nevysávejte ústy (případně jen speciální odsávačkou hadího jedu), končetinu nezaškrcujte!
Zmijí uštknutí není většinou nebezpečné
Pro zdravého mladého člověka není zmijí uštknutí většinou nebezpečné, ale komplikace mohou nastat i zde. Především u lidí se slabým srdcem či onemocněním plic, a to zejména ve vyšším věku. Pozor také na malé děti a menší domácí zvířata. Příznakem otravy je hlavně otok v místě uštknutí. Může se také objevit nadměrné pocení, břišní kolika, průjem, zvracení, otok obličeje, rtů i jazyka. V nejtěžších případech může během krátké doby nastat šokový stav se selháním srdce, plic, ledvin a celkovým krvácením.
Zmijím rozhodně neubližujte. Za prvé jsou vzácné a chráněné, za druhé jsou důležitým regulátorem počtu škodlivých hlodavců. V neposlední řadě to jsou svým způsobem krásná zvířata, na setkání s nimiž se nezapomíná. (Dále čtěte: Sezóna klíšťat začala. Jak rychle a bezpečně vytáhnout klíště).