Tipy, jak si co nejrychleji ulevit od bolestivých popálenin ze sluníčka
Ležet hodiny u vody a opalovat se je v těchto parnech běžnou součástí života mnohých z nás. Co ale dělat, když to s opalováním přeženete a vaše kůže zrudne a nemůžete na sebe bolestí ani sáhnout?
Spálení předcházejte
Nejideálnější je se spáleninám od sluníčka vyvarovat. Ve snaze rychle se opálit možná trávíte na sluníčku celý den a neodejdete ani přes poledne, namažete se pouze opalovacím krémem s nízkým faktorem i přesto, že váš fototyp vyžaduje ochranu vyšší, nebo opalovací krém vůbec nepoužijete. Něco vám to říká? Pak se nedivte, že vaše kůže zrudne. Je to nejen bolestivé, ale navíc si koledujete o rakovinu kůže. Takhle tedy ne!
Mažte se několikrát denně, hlavně po koupeli nebo při nadměrném pocení, od jedenácti do tří odpoledne vyhledejte stín a používejte krém s vysokou ochranou. Nezapomínejte, že u moře má sluníčko ještě mnohem větší sílu. Co ale dělat, když se i přes veškerá varování spálíte?
První pomoc
Dříve, než začnete kůži jakkoliv ošetřovat, si dejte důkladnou sprchu. Za prvé tělo zchladíte a za druhé ze sebe musíte smýt zbytky opalovacího krému. Nemyjte se ale mýdlem, které by mohlo vaši pokožku podráždit. Jemně se omývejte, nepoužívejte žádnou houbu ani žínku, stačit by vám měla vlažná voda.
Zpočátku hlavně chlaďte
Abyste vytáhli z pokožky horko, v počátcích své tělo především ochlazujte. Použijte ručník namočený ve vodě, nebo klidně mokré tričko, či jakoukoliv textilii, kterou máte po ruce. Jestliže máte po ruce třeba jen okurku, kterou jste si připravili k obědu, nakrájejte ji na tenké plátky či kolečka a přiložte si ji na spálená místa. Ochladí vás zrovna tak.
Tvaroh, jogurt, smetana
Pokud jste si s sebou vzali jako svačinku bílý jogurt nebo tvaroh, můžete jej rovnou použít. Nikoliv však vnitřně, ale zvenku. Na spálené místo položte například šátek a na něj naneste tvaroh, jogurt nebo smetanu. Vaše tělo zchladí a hydratují. Nechte působit asi deset minut. Pokud nanesete tvaroh přímo na kůži, během působení vyschne a k pokožce se přilepí. Sundavat pak suchý tvaroh, který je ke spálené kůži přilepený, je opravdu utrpení. Podobně pokožku zchladí i aloe vera.
Zelený čaj
Odvar ze zeleného čaje vám od spálenin uleví. Můžete si s ním potřít záda a ramena, nebo se v něm i vykoupat. Po koupeli tělo ošetřete přípravkem s obsahem panthenolu. Opakujte několikrát denně. Na spáleniny můžete přikládat i chlazené sáčky od heřmánkového čaje, nebo tělo potírat samotným heřmánkovým čajem.
Použijte ocet
Kyselina octová pomáhá snížit pocit svědění, zánět i bolest. Nejlepší je ocet aplikovat rozprašovačem na postižené oblasti. Můžete ho zředit i trochou studené vody.
Slunci se chvíli vyhýbejte
Pokud se vám stane, že se spálíte, budete muset na chvíli omezit pobyt na slunci. Odborníci radí se slunci vyhýbat alespoň dva dny. Rychlým a nešetrným opalováním tudíž riskujete, že si značně zkrátíte a znepříjemníte svou dovolenou. Po spálení se také doporučuje chránit tělo nejen krémem s vysokým faktorem, ale také tričkem, šátkem nebo ručníkem. Další opalování pokožky je už, minimálně po tuto dobu, nevhodné. Nejčastější mýty o opalování, kterým lidé bohužel věří? Psali jsme zde