|  STYL
pá 22. listopadu, svátek má Cecílie, zítra Klement
Zdraví
Při jakémkoli podezření navštivte kožního lékaře 

Naučte se pravidlo pěti písmen, které pomůže s odhalením rakoviny kůže

29. ledna 2019 10:52 / Shutterstock
 16   0
Nezáleží na tom, jestli je léto, nebo zima. Maligní melanom se může objevit kdykoli. Jednou měsíčně byste se měli pořádně prohlédnout a hledat podezřelá ložiska.

Pokud však máte na zádech jedno znaménko vedle druhého, což je velmi časté, může to pro vás být problém. Speciálně pro tuto situaci je tu jedna pomůcka, které se říká pravidlo ošklivého káčátka. Pokud se maligní melanom nachází mezi neškodnými znaménky, obvykle se od nich odlišuje. Tato jinakost se s časem prohlubuje. Hledejte tedy takový útvar, který vybočuje z uniformního vzhledu ostatních. Můžete si tuto oblast i fotit a srovnávat vývoj v čase.

Nejde ale jen o vzhled znamének. Pozornost byste měli věnovat jakýmkoli změnám kůže, místům která svědí nebo krvácejí a rankám, které se nehojí.

Naučte se používat pravidlo ABCDE

Naprostá většina znamének je zcela neškodná. Ale pokud jich máte na těle více není na škodu znát základní pomůcku k rozeznání maligního melanomu. Je převzata z anglického originálu a jsou v ní shrnuty základní rysy podezřelého ložiska:

A (assymetry) = asymetrie

Nejste-li si jistí symetrií znaménka, představte si v jeho středu čáru. Jsou obě poloviny stejné? Pokud ne, zbystřete. Neškodná znaménka bývají symetrická.

B (border) = ohraničení

Něškodné znaménko má hladké, pravidelné okraje.

C (colour) = barva 

Většina normálních znamének je jednobarevná a všude stejně tmavá. Pokud je útvar pestrý, je to další varovný signál. Ale pozor, nemusí to být vždy hnědá nebo černá. Některé melanomy jsou červené, bílé nebo modravé.

D (diameter) = průměr

Pokud je znaménko o průměru větším než 5 mm je třeba mu věnovat zvýšenou pozornost a sledovat, zda se nezvětšuje. K měření se mimo pravítka dá orientačně použít i běžná tužku. I ta má průměr kolem 5−6 mm.

E (elevation) = vyvýšení ložiska

Pokud se začne ložisko zvyšovat, je to velmi podezřelé. Pigmentová znaménka takové změny obvykle neprojevují. I jakákoli jiná výrazná změna v krátkém čase je alarmující, například změna barvy, zvětšení nebo posun tvaru.

Komu hrozí rakovina kůže nejvíce?

Za vznikem tohoto onemocnění nejčastěji stojí UV záření a tedy slunce. Nicméně velkou roli zde hraje i dědičnost, radiační léčba či životní prostředí.

Mezi nejrizikovější skupiny patří

  • lidé se světlou kůží
  • lidé s velkým množstvím znamének nepravidelného tvaru
  • pokud v rodině už někdo rakovinu kůže měl
  • po opakovaném spálení na sluníčku
  • po absolvování radioterapie
  • po dlouhodobém pobytu ve vysokých nadmořských výškách

V každém případě se vždy vyplatí navštívit při jakémkoli podezření kožního lékaře. Rozhodně to není zbytečná ztráta času! (Dále čtěte: Nádor na mozku: Nepodceňujte jeho příznaky).

Fotogalerie
Ilona Cílková | Magazín PLUS+
Zavřít reklamu