Pozor na komáry a nebezpečné chroby, které přenáší. Chraňte se osvědčenými domácími odpuzovači
Pokud jde o odpuzení komárů a dalšího bodavého hmyzu a nechceme na sebe stříkat chemické repelenty, lze sáhnout po osvědčených bylinách. Účinek rozvěšených svazků těch správných bylin je přitom větší než jen lokální aplikace repelentu na tělo, protože svou vůní dokážou prosytit celý prostor. Co proti otravnému hmyzu nejvíce pomáhá?
Vratič obecný
Mezi osvědčené pomocníky v tomto směru patří vratič obecný (Tanacetum vulgare), který funguje téměř stoprocentně, jen jeho zápach nemůžeme označit za právě podmanivý. Proto je lepší svazečky této rostliny, které si lze natrhat podél cest, rozvěsit spíše do předsíně nebo na verandu než do uzavřené místnosti.
Česnek
Stejné je to i s česnekem kuchyňským (Allium sativum), ze kterého by se dal vyrobit i velmi účinný tělový repelent. Je však poměrně agresivní, protože leptá pokožku, a tak jej doma využijeme proti hmyzu jen v několika zavěšených svazečcích. Pokud to tedy sneseme, protože zdaleka nevoní každému.
Libeček
Výborný je i libeček lékařský. Jeho vůně intenzivně odpuzuje hmyz, ale nám lahodí. Podobné je to i se snítkami šalvěje. Rozvěsit její nať kolem oken znamená vyhnout se nepříjemným štípancům.
Citronová tráva
Pořiďte si citronelu, která je známá všem příznivcům asijské kuchyně. U nás ji seženete pod názvem voňatka citronová. Nejen, že vás zbaví krvežíznivých komárů a skvěle provoní byt, ale dokáže i uzdravit podrážděný žaludek a zbavit krk bacilů.
Hřebíček
Vezměte si 5g hřebíčku na jednu sklenici vody a vařte 15 minut. Poté tento „vývar“potřete na odkryté části těla. 2 hodiny se můžete spokojeně procházet nebo sedět na zahradě, aniž byste pocítili přítomnost komárů.
Cedrový olej
Vůně cedrového oleje odpuzuje nejenom komáry, ale také mouchy a pavouky.
Připravte komárům past
Tahle pastička je levná a jednoduchá na výrobu. Doopravdy ale funguje. Navíc je zcela bez chemikálií, takže je bezpečná i do dětského pokoje. Více jsme o tématu psali před časem.
Co budete potřebovat
- 1 šálek vody
- 1/4 šálku hnědého cukru
- 1 g sušených kvasnic
- dvoulitrovou plastovou láhev
Jak na to
- Přeřízněte láhev v půlce. Horní část lahve vložte do ustřižené spodní části hrdlem dolů.
- Smíchejte hnědý cukr s horkou vodou. Nechte vychladnout a cukerný roztok nalijte do ustřihnuté láhve.
- Přidejte droždí a nechte rozpustit.
- Obě části PET lahve k sobě dobře upevněte černou lepící páskou. Tou nakonec oviňte i celou past, aby byl obsah zatemněn. Jak zatočit s klíšťaty jsme psali v jiném článku.