|  STYL
ne 30. června, svátek má Šárka, zítra Laura
Zdraví
Čím máme nahradit cukr? 

Chcete se vyhnout bílému cukru? Zkuste málo známá alternativní sladidla

14. srpna 2018 08:45 / Depositphotos
 0   0
Podle některých odborníků je cukr nejrozšířenější legální drogou, na kterou si člověk může celkem snadno vypěstovat závislost. Cukr v organismu způsobuje poruchy srovnatelné s alkoholem, jen s tím rozdílem, že po cukru nejsme opilí. 

Když dítě odmala překrmujeme cukrem, psychicky ani inteligenčně nedosáhne té úrovně, které by mohlo. Do pěti let se totiž v lidském mozku tvoří a vyvíjejí neurony, cukr tomu zabraňuje.

Spotřeba cukru je enormní. Doporučuje se konzumovat maximálně 20 kg cukru na osobu a rok, ale Češi spotřebují dvojnásobek! Jeden člověk sní v průměru celých 40 kg cukru za rok. Průměrný Američan dokonce téměř 80 kg cukru za rok, což odpovídá 46 lžičkám cukru denně.

Cukry a sladidla existují v mnoha podobách. Každá z nich s sebou nese určitá zdravotní rizika. Naprostá většina sladkostí obsahuje v různých poměrech jednoduché cukry, a to nejčastěji sacharózu, glukózu a fruktózu. Některé méně rafinované varianty sladidel mají i nějaké mikroživiny. Zjednodušeně však platí, že několik minerálů z nich rozhodně nedělá zdravou potravinu. Proto je důležité hlídat si množství jakýchkoliv sladidel, která používáme.

Jen trochu lépe než bílý cukr je na tom cukr třtinový. Oproti bílému cukru se liší způsobem výroby. Složením a vstřebáváním do krve je téměř stejný, ale díky zbytkové melase obsahuje alespoň některé minerály a vitamíny. Čím více zbytkové melasy cukr obsahuje, tím je cukr tmavší, jeho chuť je karamelovější a také má vyšší obsah cenných látek, díky kterým je pak tento cukr k našemu tělu šetrnější. Jste závislí na cukru? Přečtěte si, jaké vám hrozí problémy.

Mezi často používaná sladidla se řadí také hroznový či ovocný cukr. I v tomto případě se stále jedná o jednoduché cukry. Hroznový je vhodný jako rychlý zdroj energie například pro sportovce.

Vyzkoušejte zdravější slazení v podobě přírodních sirupů. Velmi osvědčená je také stevia, což je čistě přírodní produkt. Nepodceňujte také kvalitní med, ideálně přímo od včelařů. Med je totiž přírodní lék.

Slad ječmenný 

Sladěnka: Má velmi hustou konzistenci. Vyrábí se také v podobě sušeného prášku. Co se týče aspektu zdraví, patří mezi nejvhodnější sladidla. Má však trochu zvláštní pachuť, která ječmenému sladu dost ubírá na oblibě. 

Sirup pšeničný a kukuřičný

Tyto sirupy jsou tekutější, zhruba jako med. Mají světlou barvu a chuťově jsou na tom mnohem lépe než ječmenný slad.

Rýžový sirup 

Má příjemnou neutrální chuť. Obilné slady a sirupy, mezi které patří i rýžový sirup, vypadají podobně jako med. Jsou ale méně sladké a vznikají pouze z obilí. Obilné sirupy a zejména slady mají vyšší procento složitých cukrů a maltózy a proto se štěpí pomaleji než běžný bílý cukr. Energii dodávají postupně a mají nižší glykemický index.

Agávový sirup 

Agáve sirup obsahuje sice větší množství ovocného cukru, ale ve vhodnější formě než některá uměle vyráběná sladidla. Jeho výhodou je nízký glykemický index a tím pádem pomalé vstřebávání cukru do krve. Agáve je úžasně sladký sirup, který je dokonce sladší než bílý cukr či med. 

Datlový sirup

Vyrábí se z čerstvých přezrálých datlí. Má tmavou barvu a konzistenci jako med. Patří asi mezi nejchutnější sirupy. Příjemně ovocně chutná a poměrně dost sladí.

Javorový sirup

Získává se z mízy javoru. Hlavní složkou je voda a sacharóza, tudíž obsahuje spíše jednoduché cukry. Má však velice specifickou chuť  a je velmi oblíbený na na lívance nebo palačinky. 

Med

Med obsahuje látku acetylcholin, která rozšiřuje drobné cévy a tím snižuje tlak. Med dodává tělu energii, aniž by zatěžoval trávicí soustavu a navíc dokáže povzbudit činnost střev při vleklé zácpě a naopak zklidnit střevní pohyb u neinfekčních průjmů. Nejznámějším zdravotním využitím je léčba nemocí dýchacích cest. Věděli jste, že med patří k nejčastěji falšovaným potravinám? Více o tématu zde.

Fotogalerie
Monika Moorová | Magazín PLUS+
Zavřít reklamu