|  STYL
so 27. dubna, svátek má Jaroslav, zítra Vlastislav
Zdraví
Brambora je zdrojem mnoha léčivých látek 

Mimořádné účinky brambor. Budete překvapeni, kde všude pomáhají

21. května 2018 08:31 / Pixabay
 18   0
Brambory jsou nejen výživné a mají poměrně dobré složení z hlediska obsahu minerálů, ale jsou doslova léčivé. Odborníci tvrdí, že mají skvělé účinky na mnoho nemocí a zranění. Pojďme se podívat na blahodárné účinky této skvělé zeleniny.

Syrové neznamená zelené

Pokud se obáváte, že syrové brambory jsou jedovaté, obáváte se zbytečně. Syrové brambory jsou zcela v pořádku. Nesmí být ale zelené. Zelené brambory totiž obsahují alkaloid solanin, který je neurotoxický a je pro naše zdraví vysloveně nebezpečný. Vykrajovat bychom měli všechny zelené části i klíčky a očka. Vyhnout bychom se měli též přehnojeným bramborám plným dusíku. Poznají se tak, že mívají uvnitř dutinu, která vznikne roztržením hlízy při rychlém růstu. Víte, jaké ovoce a zelenina jsou nejvíce kontaminované?

Co používat

Pokud chcete použít brambory k léčení, můžete je buď najemno nastrouhat a využít tímto způsobem k obkladům i ke konzumaci. Na mnoho potíží stačí bramborová šťáva, kterou získáte vylisováním nebo v jakémkoli odšťavňovači. Některé recepty také počítají s naložením kousků brambor do vody přes noc.

Použití šťávy z brambor

Velmi prospěšné je použití šťávy z brambor při žaludečních a střevních potížích. Šťáva totiž působí i proti žaludečním vředům a hojí také zánět střev. Pro tento účel popíjíme 3x denně 1dl šťávy. Brambory obsahují hodně draslíku. Při pravidelném popíjení šťávy dojde k mírnému poklesu krevního tlaku. Ti, kdo mají příliš nízký tlak, by si proto měli dát pozor.

Nevhodná je šťáva z brambor pro ty, kdo mají draslíku nadbytek. Například pro lidi s nemocnými ledvinami. I tito lidé mohou používat bramborovou šťávu, ale jako kloktadlo. Její protizánětlivé účinky působí v ústní dutině na afty či paradentózu. Z bramborové šťávy si můžete připravit také nápoj na podporu imunity. Přidáte ještě šťávu z červené řepy, trochu rakytníkové šťávy a trochu citronové šťávy.

Použití nastrouhaných brambor

Nastrouhané brambory se hodí jako obklad na různé ekzémy, akné a konečně také jako hydratující pleťová maska. Necháváme působit zhruba 25 minut. Brambora je účinná i při popáleninách. Pro léčebné účely bychom měli postup opakovat alespoň třikrát týdně. Nejlepší pomocníci na hojení ran. Znáte i ty hodně netradiční?

Někteří doporučují i konzumaci syrových nastrouhaných brambor ráno na lačno při zánětech střev. V některých případech se tak uklidní i vleklé a obtížné záněty. Pacienti s Crohnovou chorobou by tedy měli zbystřit a buď šťávu nebo nastrouhaný brambor vyzkoušet.

Použití vařených brambor

V některých případech se doporučuje použít uvařenou a rozmačkanou bramboru. Například na ječné zrno by se měla přiložit brambora ve slupce zabalená do kapesníku. Její teplota by měla být co nejvyšší – co snesete. Nechat přiložené asi 15 minut.

Bramborové obklady z vařených brambor se dají použít i pro různé hojivé masky. Pokud uvaříte dvě brambory ve slupce, přidáte lžíci kukuřičné mouky, dvě lžíce mléka a malou lžičku citronové šťávy, vše rozmačkáte, získáte dobrý prostředek na zjemnění popraskané kůže. Zabalte ruce či nohy do igelitu a nechte působit asi 20 minut. Pak důkladně omyjte a ošetřete krémem.

Fotogalerie
Monika Moorová | Magazín PLUS+
Zavřít reklamu