|  STYL
pá 22. listopadu, svátek má Cecílie, zítra Klement
Zdraví
Nejúčinnějším rostlinným antioxidantem rajčat karotenoid lykopen  

Další důvod, proč zařadit do svého jídelníčku rajčata

19. května 2018 09:43 / Shutterstock
 5   0
Lékaři už dávno vědí, že výborným a osvědčeným preventivním prostředkem proti rakovině kůže jsou rajčata. Tyto červené plody totiž obsahují látku lykopen, tedy červené rostlinné barvivo s antioxidačním účinkem.

Konzumujete rajčata denně? Dobře děláte! Vědci ze Státní univerzity v Ohiu zjistili, že rajčata obsahují kromě množství vitaminů i látky, které dokáží bojovat proti rakovině kůže, a konzumací rajčat se můžeme preventivně chránit proti rakovinnému bujení.

Testy na myších prokázaly, že denní konzumace rajčat může zpomalit růst kožních nádorů až o 50 procent. Stačilo, aby 10 procent z denně přijímané stravy myší tvořil rajčatový prášek po dobu 35 týdnů. Zvířata byla potom vystavena přímému ultrafialovému záření. Ty myši, jejichž strava žádná rajčata neobsahovala, byly ve výrazné nevýhodě. Riziko rozvoje rakoviny kůže bylo u nich o polovinu vyšší.

Podle vědců stojí za preventivními účinky rajčat karotenoidy, pigmentové sloučeniny, které rajčatům dávají jejich červenou barvu. Současně však tyto látky dokáží chránit pokožku před škodlivým ultrafialovým zářením. Víte, že rajče pomáhá i v boji proti akné?

Příznivý účinek rajčat potvrdily i klinické studie provedené na lidech. Ukázalo se, že pravidelná konzumace rajčatového protlaku dokáže ochránit kůži před spálením od slunce. Opět pravděpodobně díky obsahu karotenoidů, které pokožku chrání před poškozením z UV záření.

Nejúčinnějším antioxidantem rajčat je karotenoid lykopen. Pokud však vědci porovnávají účinky přímé konzumace rajčat a výživových doplňků s lykopenem, ochrana je mnohem účinnější při konzumaci čerstvých rajčat než doplňků stravy. Rajčata totiž obsahují i ​​jiné látky a vitamíny, které tvoří silný štít vůči ultrafialovému záření. Studie byla publikována v prestižním magazínu Nature. O tom, jak správně zlikvidovat škodlivé látky na ovoci a zelenině, jsme psali v jiném článku.

Fotogalerie
Monika Moorová | Magazín PLUS+
Zavřít reklamu