Proč je důležité namáčet ořechy? Přesvědčte se sami
Konzumace ořechů se doporučuje při dietách, ale i na rekonvalescenci při kardiovaskulárních chorobách, při zvýšeném cholesterolu či při cukrovce.
Všechny tyto benefity jsou výborné, ale vědci dokázali, že před konzumací je důležitá samotná aktivace ořechů a semen, která ještě podtrhne jejich pozitivní účinky a umožní tělu semena lépe strávit. Jejich chuť se přitom vůbec nemění. Naopak chutnají mnohem lépe.
Aktivace neboli namáčení
Co to tedy ta aktivace semen a ořechů vlastně je? Jde o zcela jednoduché namáčení ořechů a semen předtím, než je zkonzumujete. Potřebujete přitom jen obyčejnou vodu, nic víc. Ořechy párkrát propláchněte a potom je namočte do misky s vodou. Dejte si pozor na to, jak dlouho, jaký druh ořechů třeba namáčet. Při namáčení je dobré vodu po 3-4 hodinách vyměnit.
Každý ořech je jiný
Každý ořech a semeno se liší svou konzistencí i velikostí. Zatímco mandle musíte namáčet déle, kešu tak dlouhou aktivaci nepotřebují. Pomůže vám tento jednoduchý návod:
- Lískové ořechy, piniové oříšky pekanové a vlašské ořechy a arašídy namáčejte 7 - 12 hodin
- Kešu oříšky namáčejte 3 - 6 hodin
- Mandle namáčejte 12 - 14 hodin.
- Slunečnicová a dýňová semena namáčejte 7 - 10 hodin
Máčet či nemáčet?
Ořechy i semínka můžeme namáčet všechna, ale je třeba pamatovat, že například lněná a chia semínka při namáčení gelovatí a pak je jejich zpracovávání složitější.
Namáčená semena a ořechy ale vždy chutnají o moc lépe a živiny v nich obsažené tělo lépe absorbuje. A třeba vlašské ořechy staré i několik měsíců, pokud je skladujete tak, aby nežlukly, chutnají po namočení, jako byste je zrovna utrhli ze stromu.