Některé byliny čistí lymfatický systém a podporují proudění lymfy. Zbavte se otoků a kožních problémů pomocí kopřivy a dalších
Lidské tělo spoléhá na schopnost lymfatického systému odstraňovat odpad, a to jak buněčný, tak patogenní, a to včetně virů, toxinů i bakterií. Správná činnost lymfatického systému ovlivňuje imunitní systém a je zcela stěžejní v obraně proti infekčním či nádorovým onemocněním. Je však důležité zmínit, že lymfatický systém nemá k dispozici pumpu, jako například srdce, která by tekutinu rozváděla rovnoměrně tělem. Z toho důvodu je lymfatický systém závislý na našem pohybu, potažmo kontrakci svalů, které ji dávají do pohybu.
Jak funguje lymfatický systém
Lymfatický systém je síť tkání a orgánů napomáhající tělu zbavit se veškerého buněčného odpadu, toxinů a jiného nežádoucího materiálu. Hlavní funkcí lymfatického systému je transportovat lymfu, což je tekutina obsahující bílé krvinky, které bojují s infekcemi v celém tělem. Dále lymfa slouží k odvádění přebytečné tekutiny z tkání těla. Stejně tak napomáhá vstřebávání tuků a živin rozpustných v tuku v trávicím traktu. Lymfatický systém je složen z několika částí, a to brzlíku, sleziny, kostní dřeně a více než 600 lymfatických uzlin a mandlí. V sumě řečeno, lymfatický systém slouží k odstraňování infekcí z těla a udržení tělesné rovnováhy tekutin.
Když lymfatický systém nefunguje správně
Jestliže lymfatický systém nefunguje správně, pak se tekutina i odpadní látky usazují v těle v tkáních a začnou se tvořit otoky, nejčastěji v okolí kotníku a lýtek. Mezi další časté příznaky narušení funkce lymfatického systému patří chronická únava, časté bolesti hlavy, trávicí potíže, příbírání na váze, bolesti kloubů, zvětšené lymfatické uzliny, bolesti v krku, angína nebo například různé kožní vyrážky.
Správné fungování lymfatického systému můžete podpořit přírodní cestou, a to vhodnými bylinami.
Bříza
Jestliže se potýkáte s otoky, pak je užívání březové vody, čaje či kapek tou ideální cestou. Bříza je velmi účinným přírodním prostředkem proti zadržování vody v těle, a zároveň pomáhá jeho detoxikaci. Kromě toho podporuje trávení a má blahodárný vliv na močové cesty.
Echinacea
Echinacea neboli třapatka nachová se dostala do Evropy jako okrasná rostlina. Brzy se však objevily její účinky coby přírodního antibiotika, které hravě zatočí s viry i bakteriemi. Kromě toho se echinacea používá jako doplněk stravy k podpoře imunity a očisty těla od toxinů. V lékárně je k dostání v různé formě od tablet přes čaje po kapky.
Kopřiva
Kopřivu najdete v našich lesích téměř všude, ale všichni se jí vyhýbají. Přitom je využívána v přírodním léčitelství od pradávna. Vyznačuje se schopností zbavit těla přebytečné vody, zároveň jej detoxikuje. Je účinným bojovníkem proti otokům a používá se zároveň i při léčbě kloubů. Koupit si ji můžete v lékárně v různé formě.
Vřes
Vřes je rostlina, která kromě toho, že nádherně na záhoně vypadá, tak má mnoho blahodárných účinků na lidský organismus. Vřes detoxikuje tělo, má protizánětlivé účinky a pomáhá s odvodňováním, díky tomu eliminuje otoky. Z vřesu si můžete ideálně připravit odvar, ale je k dostání také ve formě tinktury či kapslí.
Svízel
Svízel je účinným pomocníkem při problémech s funkcí lymfatického systému, neboť dokáže skvěle pročistit játra a slinivku. Zároveň svízel pomáhá ke zlepšení kvality pleti, zejména při projevech akné. Nejlepší je ve formě čaje, ale můžete jej užívat ve formě kapek. Dále čtěte: Ztráta paměti není prvním příznakem demence, jak si mnozí myslí. Rychlý test odhalí její příchod až o 10 let dříve.
Zdroj: sciencedirect.com, microbeformulas.com.