|  STYL
po 22. července, svátek má Magdaléna, zítra Libor
Zdraví
Pokud se dobře připraví, má lahodnou chuť 

Na zdraví si připijte zeleným čajem. Vyžene vám horko z hlavy

06. července 2021 17:01 / Depositphotos
 0   0
Popíjení zeleného čaje mívá ohromující účinky na organismus. Působí proti mnoha chorobám a je osvěžujícím elixírem. Svou povahou je chladný a hořký, proto pročišťuje horkost z hlavy a očí.

V létě vsaďte na zelený čaj. Nachází se v něm celá řada minerálů a stopových prvků. Mezi nejúčinnější látky s léčebným působením patří polyfenoly, ke kterým se řadí flavonoly (neboli katechiny), flavonoidy a fenolové kyseliny. Protinádorové účinky má především díky antioxidačním vlastnostem polyfenolů, vitaminu C a E.

Zelený čaj má i další skvělé účinky:

- Reguluje krevní tlak i obsah cholesterolu a cukru v krvi.
- Oddaluje stárnutí (pomocí antioxidantů).
- Léčí potíže ze zkažených potravin (např. průjmy).
- Silně působí proti chřipkovým virům.
- Omezuje kazivost zubů.
- Má výrazně ochlazující a drenážní účinky (proto se nemá pít k snídani).
- Je močopudný a aktivační (proto se nemá pít večer).
- Pozitivně působí při revmatoidní artritidě, Crohnově chorobě a roztroušené skleróze.

Lepší kofein

Zelený čaj obsahuje méně kofeinu než černý, zhruba 25 miligramů na šálek. Přesto je to stále hodně. Tento druh čaje se zalévá vodou, která prošla varem, ale zchladlou asi na 75 °C, louhuje se maximálně 2 minuty.

Přínosným je pro organismus také čaj oolong (polozelený neboli žlutozelený čaj). Obsah kofeinu v jednom šálku je přibližně 30 miligramů a čaj se zalévá horkou vodou o teplotě 80 °C.

Nejjemnější chuť ze všech čajů má bílý čaj, který také obsahuje nejméně kofeinu, asi 15 miligramů na šálek. V dávných dobách byl velmi vzácný a pít ho směli jen čínští císaři. Listy čajovníku jsou ručně sbírány velmi mladé, ještě nerozvinuté a mohou se sbírat jen během krátkého období. Čajové lístky se po sběru již nijak nezpracovávají, jen se suší na slunci. Bílý čaj se zalévá vodou o teplotě 65 °C a louhuje se asi dvě minuty. Mezi vašimi čaji by neměl chybět ani puerh. Jak tento čaj pomáhá s detoxem a hubnutím, jsme psali zde.

Zdroj: www.zelenecaje.czwww.slimming.cz.

Fotogalerie
Marcela Plachá | Magazín PLUS+
Zavřít reklamu