|  HOBBY
so 23. listopadu, svátek má Klement, zítra Emílie
Ostatní
Při zavařování nezapomeňte všechny nádoby pořádně vyvařit, abyste zabránili šíření plísní 

Zdravé mlsání na zimu? Víme, jak naložit s dary podzimního ovoce

13. září 2019 11:44 / Depositphotos
 2   0
Podzimní zahrada je štědrá a nabízí nám své letošní poslední plody, především jablka, hrušky a švestky. I když jsou nejprospěšnější v čerstvé formě, kdy obsahují nejvíce vitaminů, můžeme si něco nechat na zimu.

Nevěřte mýtu, že zpracované ovoce už nemá žádné vitaminy a pro zdraví nic neznamená. I když část vitaminů ovoce zpracováním a skladováním ztrácí, množství zdraví prospěšných látek má stále. Obecně je zdrojem draslíku. Zůstává také vláknina, která zlepšuje trávení a zabraňuje zácpě, minerální látky, antioxidanty a další.

Správné skladování čerstvého ovoce

Chceme-li uskladnit ovoce čerstvé, je třeba v první řadě zvolit správné odrůdy, které jsou pro to vhodné, tedy jablka a hrušky zimní. Maximální pozornost bychom pak měli věnovat jejich vytřídění. Má-li nám uskladněné ovoce vydržet co nejdéle, je třeba ukládat jen plody zdravé a neporušené. Přesto platí, že skladované celé ovoce vydrží nejkratší dobu. Jak dlouho, to lze ovlivnit výběrem odrůdy, kvalitou plodů, šetrným zacházením s nimi a skladovacími podmínkami. Kdo má k dispozici chladný sklep s vysokou vzdušnou vlhkostí, má ideální podmínky pro skladování jablek, hrušek, brambor, tykví, kořenové zeleniny. Sklep je před uskladněním zeleniny třeba dobře připravit – vyčistit, vybílit a vysířit. Sklep je take třeba dobře větrat – v září jej důkladně větrejte především v noci, aby se prostor ochladil a zvlhčil.

Mražení je rychlé a zachová vitaminy

Mražení ovoce je v porovnání s jinými způsoby konzervování rychlé a také velice šetrné k vitaminům, zejména vůči vitaminu C. Nevýhodou je, že domácí mrazák má značně omezenou kapacitu. Pro úsporu místa v mrazáku bývá výhodnější čerstvé ovoce zamrazit například jako dřeně nebo protlak.  

Sušené ovoce je trvanlivé

Tradičním způsobem, jak si vytvořit zásoby ovoce na zimu nebo na delší dobu dopředu, je od pradávna sušení. Vhodné jsou pro něj vyzrálé, ale nepřezrálé plody. Celý proces v dnešní době zkvalitní a také značně urychlí elektrické sušičky. Princip je v tom, že sušením snížíme v plodech obsah vody a tím i riziko, že se v něm budou množit nežádoucí mikroorganismy. V jablkách, hruškách a švestkách je vody kolem 80 procent. Důležité je zvolit správnou teplotu. Budeme-li se snažit proces urychlit příliš vysokou teplotou, zničíme cenné živiny. Křížaly pak budou také tvrdé a lámavé. Bude-li naopak teplota příliš nízká, riskujeme, že nám plody napadnou mikroorganismy. Pokud nechceme, aby jablka nebo hrušky během sušení zhnědly, pomůže, když nakrájené kousky před sušením krátce namočíme do vody s citronovou šťávou.

Výroba zavařenin je časově náročná

Zavařování je velmi jednoduchý způsob konzervace vysokými teplotami. Připravené produkty se vloží samostatně nebo s vhodným nálevem do sklenice. Ta se uzavře víčkem a ponoří na určitou dobu do horké nebo vařící vody. Zde pak dojde vlivem vysokých teplot k sterilizaci a tím i k zahubení všech škodlivých mikroorganismů i bakterií. Po následném ochlazení ve sklenici vznikne podtlak a její obsah je vzduchotěsně uzavřen. Velkou výhodou konzervace zavařováním například proti zamražení je i jednoduchá možnost uložení, kontroly a transportu. Zavařené potraviny jsou také ihned připravené k přímé konzumaci i dalšímu zpracování podle jejich druhu nebo třeba jen ohřátí. Pár tipů, co vše můžete na podzim zavařit, najdete zde. Kompoty a marmelády jsou nejpracnějším způsobem konzervování ovoce a také vůči některým vitaminům, především vitaminu C, nejméně šetrné.

Fotogalerie
Šárka Vondráčková | Magazín PLUS+
Zavřít reklamu