|  HOBBY
pá 22. listopadu, svátek má Cecílie, zítra Klement
Zahrada
Lilií existuje nepřeberné množství druhů. Liší se od sebe barvou květů i vzrůstem. 

Milujete krásu a vůni lilií? Právě je ideální čas na jejich výsadbu

11. září 2019 15:22 / Depositphotos
 0   0
Lilie se dokáží stát ozdobou každé zahrady, skvěle se vyjímají nejen v záhonech, ale parádu vám udělají i v květináči na balkoně nebo terase. Jejich obliba mezi zahrádkáři rok od roku stoupá, a to i díky tomu, že jejich pěstování není příliš náročné. Pokud se chcete těšit z jejich krásy, nepropásněte správný termín jejich výsadby, je totiž právě nyní.

V České republice se vyskytují pouze dva druhy lilií – lilie zlatohlavá, která má drobné růžové květy, a lilie cibulkonosná, která se pyšní nádhernými červenooranžovými květy. Jde o botanické druhy, jejichž pěstování je náročné vzhledem k specifickým klimatickým a půdním podmínkám. Nenáročné na pěstování jsou pak jejich hybridy. Nejčastěji se v českých zahradách objevuje lilie bělostná, lilie královská nebo lilie tygrovaná. Lilie menšího vzrůstu jsou vhodné i pro pěstování v květináči.

Kdy sázet lilie

Nově zakoupené cibule je vhodné vysazovat v průběhu září a začátkem října. Pokud je vysadítě později, bude hrozit, že do zimy dostatečně nezakoření a vymrznou. Před mrazem je ochráníte přihrnutím mulče. Před tím, než cibulky zasadíte, můžete je ještě pro jistotu namočit do nějakého fungicidu, ať je ochráníte před houbovými chorobami. Lilie ale můžete sázet klidně i brzy na jaře. Cibulky dejte asi pět cm hluboko, rostlince vyhovuje propustná půda. Lilie mají rády slunce, naopak v plném stínu se jim nepovede. Říká se, že lilie by měly mít "hlavu" na slunci a "nohy" ve stínu. Prospěje jim proto, když je vysadíte mezi nižší trvalky, které zastíní půdu nad cibulemi.

Klíč k úspěchu je dobrá drenáž

Jakmile cibulky zasadíte, je třeba jim dopřát dostatečnou zálivku. Více vody ocení lilie také v průběhu května a června. Vodu ale musíte lít pouze nad kořeny. Květy ani listy nikdy nepolévejte, pokud by totiž do večera voda neuschla, mohla by na rostlině vzniknout plíseň. Lilie nesnášejí přemokření, což hrozí obzvláště tehdy, když je pěstujete v květináčích. Vždy proto myslete na dobrou drenáž, je to klíč k pěstitelskému úspěchu.

Zimy zvládá dobře

Lilie je zimovzdorná, není proto třeba ji vytahovat ze země. Na druhou stranu pokud se ji rozhodnete pěstovat v kotlině, kde jsou mrazy opravdu tuhé, dařit se jí tam nebude. Záhon s liliemi je vhodné na podzim mulčovat. A před zimou opatrně vykruťte suché lodyhy z cibulí.

Samostatně i ve skupině

Výrazné lilie budou na zahradě vypadat skvěle jako solitéry, ale hezké jsou také ve skupinách. Nikdy je ale nesázejte moc hustě. Když budou mít kolem sebe trochu víc prostoru, snadněji po deštích či zálivce uschnou a nebudou tolik trpět houbovými chorobami. Krásně se vyjímají v mírném svahu nebo ve vyvýšených záhonech.

Lilie ocení hnojivo

Ve vegetačním období potřebují lilie dostatek živin. Můžete je hnojit kombinovanými hnojivy v zálivce, popřípadě je postříkat listovými hnojivy s přípravky proti škůdcům a chorobám. Lilie po odkvětu přestaňte hnojit dusíkem, vhodná jsou draselná hnojiva, která podporují vyzrávání cibulí. O tom, jak lze jeden květináč proměnit v celou bylinkovou zahrádku, jsme psali zde.

Fotogalerie
Šárka Vondráčková | Magazín PLUS+
Zavřít reklamu