|  HOBBY
pá 22. listopadu, svátek má Cecílie, zítra Klement
Dům
Tato zelená rostlinka je také lék na všechny možné neduhy 

Vypěstujte si svou vlastní lékárničku první pomoci a mějte zelený všelék stále po ruce

22. ledna 2018 14:11 / Pixabay
 26   2
Aloe vera je v dnešní době velice oblíbenou rostlinou, která se pro své léčivé účinky hojně používá v kosmetickém, ale i potravinářském průmyslu. Za preparáty, které obsahují opravdu čistý gel aloe, ale zaplatíte i několik set korun. Tuto léčivou rostlinku si také můžete vypěstovat sami doma. Není to vůbec náročné.

Aloe vera je na světě několik set druhů. Nicméně největších léčivých účinků má pouze několik málo z nich. Nejrozšířenější jsou však tři druhy, a to aloe pravá, aloe kapská a aloe stromovitá. Pokud se tedy rozhodnete, že si budete tuto rostlinu pěstovat doma, určitě si zvolte jeden z nich. Budete mít nejenom krásnou ozdobu do bytu, ale hlavně první pomoc doslova po ruce.

Nenáročná na pěstování

Aloe není náročná, ale vyžaduje dostatek světla a také slunečních paprsků. A to i v zimě. Je proto dobré ji umístit na okno, nejlépe směřující na jih. Přes léto ale rostlinu nenechávejte na přímém slunci, zejména přes poledne. V tomto období ji také můžete mít na balkonu, lodžii nebo na zahrádce. Vzhledem k tomu, že jde o pouštní rostlinu, nevadí aloe v zimě ani suchý vzduch v paneláku, ale naopak nemá ráda průvan.

Co se týče půdy, pro aloe je ideální je lehká hlinitá půda smíchaná s hrubozrným pískem. Vhodný poměr složek půdy pro pěstování aloe vera je jeden díl kompostu, jeden díl listové půdy a jeden díl písku. A zasadit si ji můžete třeba do nového květináče, který si vyrobíte sami pomocí laku na nehty. O tom, jak na to, jsme psali zde. Přibližně jednou za tři týdny je vhodné přidávat do půdy speciální minerální hnojivo. Přesazovat aloe vera je vhodné na jaře, kdy je třeba vyměnit jen vrchní část zeminy.

Má raději sucho

Největší chybou, které se lidé dopouští je, že aloe přelévají. Vzhledem k tomu, že jde o suchomilnou rostlinu, vyhovuje jí spíše sucho než vlhké prostředí. Bez vody vydrží i několik dní. Proto se nemusíte obávat, že vám zhyne, pokud ji někdy zapomenete zalít. Rostlina si v dužnatých listech uchovává dostatečné zásoby vody. Substrát proto vždy nechte dostatečně proschnout, aby nedošlo k uhnívání kořenů. Vůbec nejlepší je, když květináč jednou za čas ponoříte na deset minut do odstáté vody a necháte substrát dobře nasáknout. Pozor, aby se voda nedostala mezi listové růžice. V zimním období zavlažujeme aloe vera jen zřídka, teplota vzduchu nesmí klesnout pod pět stupňů Celsia.

Zelený všelék

Přibližně za dva roky už můžete používat aloe k léčbě popálenin, štípanců, oparů, ekzémů, plísní, na pleťové masky, proti lupům, zažívacím potížím či jako prevenci proti mnoha bakteriálním i virovým onemocněním. Šťávou z naříznutého listu potírejte postižené místo. Málokdo ví, že dužinu aloe můžete také konzumovat. Je skvělou prevencí proti mnoha bakteriálním i virovým onemocněním, podporuje imunitní systém, pomáhá při zažívacích potížích i zácpě, chrání a pročišťuje trávicí systém, optimalizuje trávení, léčí žaludeční vředy.

Pokud ji ale chcete užívat vnitřně, musíte oddělit vnitřní část dužiny od vrstvy, která se nachází těsně pod povrchem listu. Ta obsahuje hořkou latexovou mízu, jejíž účinky jsou silně projímavé a mírně toxické. Při konzumaci aloe vera však musíme být opatrní, neboť při větším množství má silně projímavé účinky. Taktéž je při prvním vnitřním užití třeba vyzkoušet jen minimální dávku, kdyby se dostavila alergická reakce.

Fotogalerie
Šárka Vondráčková | Magazín PLUS+
Zavřít reklamu