|  HOBBY
so 23. listopadu, svátek má Klement, zítra Emílie
Mazlíčci
Příznivci této stravy tvrdí, že se psi vrací ke svým kořenům 

BARFování: Trend ve zdravé výživě pro psy

13. ledna 2018 07:06 / Shutterstock
 55   11
Zdravé stravování je nejenom výsadou lidí, ale už se stalo trendem i v oblasti zvířecí výživy. Zatímco většina lidí se vyhýbá sacharidům, lepku či tukům, taková zdravá psí strava je založena výhradně na syrovém mase, kostech, kombinovaných se zeleninou či ovocem. Tomuto krmení se také říká Barfování.

BARF je zkratka anglického výrazu "Bones And Raw Food Diet". Zastánci této metody tvrdí, že psi se vlastně vrací ke svým kořenům, tedy k přirozenosti. Protože psovité šelmy jako jsou vlci i divocí psi  byli odjakživa zvyklí na krvavé maso, syrové kosti, rostliny a jejich plody. Tedy na to, co najdou ve volné přírodě a mají na to ideálně vyvinutý trávicí systém.

Pro koho je BARF vhodný

V první řadě je třeba zdůraznit, že přechod psa na tuto stravu znamená i určitou časovou náročnost. Proto, pokud nejste zrovna zkušení chovatelé nebo nemáte zrovna času nazbyt, určitě zůstaňte u granulí či vařeného jídla. Syrovou potravu upřednostňují ti majitelé psů, kteří chtějí mít obsah misky pod kontrolou a bez komerčně vyráběných krmiv. Také si nepleťte BARFování s tím, že budete psovi dávat zbytky od večeře.

BARF má také ještě jedno minus. A to, že kromě času je také poměrně finančně náročný. Jedno je ale jisté. Ať si zvolíte jakoukoliv variantu, vždy dopřejte psům kvalitní a vyváženou potravu. Syrovou stravu ale rozhodně nedávejte psovi, který má potíže se slinivkou nebotrpí obezitou. Tou jsou některá plemena ohrožena více než jiná. O tomto tématu jsme psali zde.

Také se moc nedoporučuje dávat syrovou stravu štěňatům, která, aby správně rostla, potřebují mít hodně vápníku, fosforu a energie. Jestli jim přesto hodláte dávat tento typ jídla, musíte si pečlivě hlídat jeho složení. Proto vždy tyto kroky pečlivě konzultujte s veterinářem nebo si BARfové jídlo kupte přes internet u osvědčených firem, které ho vyrábí.

Vaření syrové stravy v praxi

Příprava barfové stravy je náročná v tom, že musíte jídlo vážit a přemýšlet nad jeho skladbou. Množství se odvíjí od věku, hmotnosti, zdravotního stavu a zátěže psa. Denní dávka činí dvě až tři procenta ideální tělesné hmotnosti psa. Každý den psovi prakticky mícháte směs syrového masa, vnitřností, kostí, zeleniny a ovoce.  Stravu je nutné obměňovat a přimíchávat k ní další doplňky výživy, abyste se vyhnuli zdravotním potížím zvířete, jako jsou oleje, řasy, bylinky a další. Můžete si pořídit už předem namíchané různě směsi vitaminů a přípravků na posílení imunity. Jejich cena se pohybuje od 200 korun výš. Tyto starosti odpadají, pokud dáváte psovi granule, které všechny tyto látky již obsahují.

Příklady jídelníčku

V objemu dávky má syrové maso tvořit 70 až 80 procent, z toho pětinu kosti. Nejvhodnější maso je hovězí, drůbeží a rybí. Vepřové maso se nedoporučuje. Na přílohu zbude asi 20 procent. Na jejich místo zařaďte těstoviny, zeleninu, ovoce, rýži, vločky a bylinky. K tomu všemu přidávejte potravinové doplňky jako jsou oleje, minerální přípravky a vitaminy. Na začátku BARFové stravy zvolte čistou svalovinu, nejlépe drůbeží maso. Kosti přidávejte opatrně, ideálně vybírejte měkké a masité kosti. Počítejte s tím, že u starších jedinců mohou nastat zažívací potíže. Každopádně se vždy poraďte s veterinářem, zda je strava vhodná vzhledem ke kondici vašeho psa. Někteří mazlíčci syrové maso ihned nechtějí, proto jej chvíli povařte a postupně dobu tepelné úpravy zkracujte. Vnitřnosti dávkujte maximálně dvakrát do týdne. Vybírejte srdce, žaludky, játra. Dodáte jim dostatek fosforu a vápníku. Vyvážený jídelníček na měsíc by vás měl u středně velkého psa přijít zhruba na 750 korun.

Kde kupovat maso

Protože BARFová strava je založená na syrovém mase, je potřeba důkladně vybírat obchod, kde maso budete kupovat, abyste měli jistotu, že se v masu neobjeví zárodky parazitů, salmonela či bakterie. Syrové maso by proto mělo být vždy 48 hodin v mrazáku, abyste odstranili možné parazity. Kvůli nim se ale BARFová strava nedoporučuje rodinám, kde jsou těhotné ženy nebo malé děti.

Fotogalerie
Šárka Vondráčková | Magazín PLUS+
Zavřít reklamu