Likvidujete vánoční stromek? Zkuste si z něj udělat parádní kvedlačku
Už naši dědečkové věděli, jak nejlépe zlikvidovat vánoční stromek. Vyráběli z něj ženám kvedlačky. Byla to prý kdysi dokonce součást školních osnov! Není divu, nejde totiž o nic složitého. Kvedlačku zvládnou i méně šikovní jedinci. Může se stát praktickým náčiním nebo jen dekorací na chalupě.
Jak vybrat část stromu?
Nezáleží na tom, jaký druh stromu jste doma měli. Kvedlačka jde vyrobit z vrcholku smrku, jedle i borovice. Důležitá je však role koncového výhonu, tloušťka a množství větviček v prvním uzlu. Pokud dáváte přednost umělému, můžete se poohlédnout po místech, kde se stromky odkládají. Nejčastěji poblíž nádob na směsný odpad. Není třeba tahat domů celý stromek, stačí pouze jeho část. Vybírejte takové místo, kde není kmen tolik široký, aby šla kvedlačka dobře do ruky, a bohatě rozvětvený, aby bylo čím kvedlat.
Příliš krátké výhonky jsou nepoužitelné. Větvičky by měly vyrůstat co nejvíce v rovině a být pravidelně uspořádané a přibližně stejně tlusté. Kvedlačka většinou bývá dlouhá 30 centimetrů. Jak využít neobvyklými způsoby například skořici, si přečtěte zde.
Postup:
Odřízněte vrcholek stromu těsně pod prvním uzlem a větvičky zkraťte několik centimetrů od kmene. Oloupejte kůru s jehličím a nechte usušit. Smirkovým papírem hotovou kvedlačku vyhlaďte. A máte hotovo.
Domácí kvedlačka má jednu velkou výhodu: krom pěkného pocitu z dobře odvedené práce máte jistotu, že doma kvedláte se zdravotně nezávadným nádobím. Některé hospodyňky dřív dokonce tvrdily, že s ničím nerozmíchaly sunar tak dobře, jako s kvedlačkou vyrobenou z vánočního stromku.