Sušení ovoce a zeleniny: Zdravé mlsání pro dlouhé zimní večery
Proč potraviny sušit?
Sušené jídlo je jedním ze způsobů, jak dlouhodobě uchovávat potraviny. Vhodné je například také pro ty, kteří mají rádi turistiku nebo kempování, protože je lehké a nezabírá moc místa. Sušené potraviny mají výbornou koncentrovanou chuť, která není „naředěná“ vodou. Zároveň si zachovává téměř 100 % živin, které obsahuje. Sušená zelenina má přirozeně nízký obsah tuků a vysoké množství vlákniny. Sušené ovoce zase neobsahuje žádný cholesterol ani tuky.
Když si jídlo nasušíte doma, bude to mnohem levnější než sušené potraviny, které se prodávají v obchodě. Můžete dávat svým dětem sušené ovoce nebo zeleninu na svačinku a nahradit tak méně zdravé alternativy.
Metody sušení
Jednou z možností je sušení na slunci. Perfektní podmínky pro tuto metodu představují horké dny, kdy se teplota pohybuje okolo třicet stupňů Celsia. Zároveň je ale dobré, když fouká. Cirkulace vzduchu urychluje sušení. Ideální je i nízká vlhkost vzduchu. I když budeme mít výborné podmínky, sušení stejně bude trvat několik dní. Nezapomeňte na noc potraviny zakrývat. Na podzim tuto metodu využívat nemůžeme. Existují ale i další možnosti, jak docílit dobrých výsledků.
Na teplém suchém místě doma na polici nebo v sušícím sítu se dají sušit bylinky a houby, zatímco ovoce a zelenina potřebují větší teplotu, jinak začnou plesnivět. V chladných měsících je můžete sušit na radiátoru nebo u kamen, v létě k tomuto účelu poslouží horkovzdušná trouba nebo elektrická sušička. Plynová trouba není vhodná, protože má tendenci hřát víc, než je k sušení potřeba.
Výhodné na sušení v troubě je, že troubu má doma každý. Nevýhodné ale je, že spotřebujete hodně elektřiny nebo plynu, protože sušení dlouho trvá. Také při tom zahříváme celý byt, protože dvířka musí být trochu pootevřená, aby měla kam unikat vlhkost.
Každý druh ovoce a zeleniny vyžaduje k sušení různou teplotu, většinou mezi 50 a 57°C. Při vyšších teplotách plody tvrdnou a ztrácejí cenné vitamíny.
Jablka a hrušky se suší buď ve slupce, nebo oloupané a nakrájené na plátky. Omyté slupky můžete sušit zvlášť – jsou výborné na přípravu čaje. Třešně a višně je potřeba před sušením vypeckovat, sušit můžete i borůvky a brusinky vcelku.
V zimě rozhodně oceníte sušené šípky! Pody plné vitamínů vám dodají sílu a zdraví. Typy pro sušení šípků, jejich skladování a použití, naleznete v našem článku zde.
Nezapomínejte ani na zeleninu
Sušená kořenová zelenina se dá namíchat jako polévková směs, nebo směs pod svíčkovou, zelené natě nechte vcelku, nebo nadrťe, usušené houby můžete rozmixovat na prášek a kořenit s ním maso, omáčky nebo polévky.
Na slabé plátky nakrájený česnek uskladníte po usušení ve sklenici bez rizika, že vá zplesniví nebo seschne. Vůně i chuť zůstanou beze změny, právě tak, jako u sušené cibule.
Sušička
Pokud se vám nelíbí ani jedna z výše uvedených variant, můžete si pořídit sušičku ovoce. Jejich používání je snadné a pohodlné. Navíc je tato metoda mnohem efektivnější než ty předchozí. Sušičku vybírejte nejen podle plánovaného objemu sušených plodů, ale také podle výkonu a spotřeby energie. Optimální výkon je kolem 500 W.
Jednotlivé výrobky se liší kapacitou i možností nastavení přesné teploty a délky sušení. Nejpokročilejší modely obsahují termostat s plynule regulovatelnou teplotou a samy se ve správný čas vypnou.
Kdo by si nevěděl rady, dozví se vše potřebné podrobně v návodu k sušičce, koupit se dají také různé kuchařky s radami, jak co sušit a jak zpracovat usušené. Sušení potravin si určitě oblíbíte. Ušetříte místo při uskladnění ovoce a zeleniny a ještě si vyrobíte zdravé mlsání pro dlouhé zimní večery.