|  HOBBY
so 23. listopadu, svátek má Klement, zítra Emílie
Dům
Než se do fasády pustíte, nechejte si vypracovat návrh 

Správná fasáda dokáže dům neskutečně pozvednout. Na co všechno hledět při jejím výběru?

05. ledna 2018 16:18 / Shutterstock
 0   0
Je to jako se stěnami v bytě nebo s make-upem. Hezká fasáda dokáže dům pozvednout, nesprávný odstín spíš shodit. Vzhled celého domu ovlivňuje velmi výrazně. Při volbě barvy se proto neřiďte jen odstínem. Berte v úvahu i strukturu omítky nebo umístění domu.

Fasáda má funkci ochranou a estetickou. Chrání obvodový plášť domu před přírodními živly a dává mu navíc jakousi tvář. Očekáváme, že bude odolná proti plísním a řasám a také stálobarevná. Na její výběr je třeba myslet už při pokládání střešní krytiny. Vybírat lze z široké škály odstínů, pokud zrovna nebydlíte v zóně, kde barvu fasády upravuje vyhláška, anebo v domě, který spadá pod památkovou péči. Jak postupovat, pokud fasádu vybíráte?

Povolení a omezení

Nejdříve si na stavebním úřadě zjistěte, zda se vás některé z omezení netýká. Pokud stavíte dům, fasáda bývá součástí projektové dokumentace, tedy i kolaudace. V případě, že se rozhodnete pro změnu, je potřeba ji nahlásit. V případě větších staveb se ani při pouhé změně fasády vyřizování stavebního povolení nevyhnete.

Umístění domu

Na kterou světovou stranu jsou stěny vašeho domu orientované? Obecně platí, že severozápadní by měly být odolnější vůči dešti, jihozápadní zase proti slunečnímu záření. Ani na jednu z těchto stran proto není dobré volit tmavé barvy. Ví se, že jsou méně odolné vůči povětrnostním vlivům a mají podstatně kratší životnost než světlé odstíny. Počítejte také s tím, že fasáda domu v klidné části obce vydrží určitě déle než poblíž frekventované komunikace.

Návrh

Obhlížet domy nestačí. Jinak vypadá purpurová v kombinaci s kamenem u sousedů odnaproti, jinak bude vypadat u vás. Nechte si předem zpracovat ve studiu nebo u architekta vizualizaci, vizualizační programy nabízí dnes případně i internet. Lepší předem jednotlivé varianty srovnat, než později splakat nad výdělkem. Fasáda není levný špás.

Výběr barvy

Fasádní barvu vyberete jednoduše ze vzorníku, který vám nabídnou v každé prodejně s barvami nebo stavebninami. Jen pozor, vzorníky matou! Nechte si poradit, jestli barva spíš zesvětlá, nebo naopak. Pokud vám nevyhovují základní odstíny, můžete si nechat barvu na požádání namíchat. Někteří obchodníci nabízejí dobrou službu: nanést několik barev omítky na desky velikosti A4, aby si klient barvu k domu přirovnal a v reálu viděl, jak může výsledná fasáda vypadat. Výběr je samozřejmě na vás, ale odborníci radí nepokrývat celou fasádu sytými nebo křiklavými barvami, které se nehodí do našeho rázu krajiny. Lepší variantou je zkombinovat sytější barvy se světlejšími odstíny. Tlumenější a neutrální barvy navíc odráží více světlo a povrch domu se v létě tolik nepřehřívá.

Velmi oblíbenou barvou je neutrální šedá. Lze ji zkombinovat prakticky s každým odstínem v závislosti na tom, jak je sama sytá. Hodí se k ní i teplejší odstíny. Trendy je také béžová nebo písková a oranžová nebo světle hnědá. Všem neutrálním barvám sluší také dřevo nebo kámen. Architekti zrazují před studenými jednolitými barvami, které působí pocitově chladně. A vězte, že hladký povrch působí světlejším dojmem než zrnitý. Je to dáno odlišným odrazem světla.

Dřevo, kámen, cihla

Barvu fasády lze zkombinovat s obkladem. Má tu výhodu, že dokáže zakrýt i větší nerovnosti původní fasády. Dřevo, kamenné panely i cihlové pásky vypadají na domě velmi dobře, nesmí se to však s nimi přehnat. Dřevo navíc časem získává patinu a je velmi oblíbené také u architektů.

Druh nátěru

Nátěrové hmoty se liší podle použitého pojiva. Akrylátové fasádní barvy lze většinou nanést i na staré nátěry, a v podstatě na jakýkoliv podklad. Vydrží asi patnáct let. Silikátové barvy se nanášejí jen na minerální omítky nebo staré silikátové nátěry. Životnost dosahuje až dvacet let. Silikon je vodoodpudivý, takže se hodí na dešťovou stranu i do silnice. Pokud bydlíte v lokalitě, kde hrozí, že vám novou fasádu znečistí sprejeři, rozhodně investujte do ochranného antigraffiti nátěru. Případnou malůvku můžete z téhož místa smýt až pětadvacetkrát. Jak opravit poškozený sádrokarton svépomoci, vám poradíme zde.

Fotogalerie
Marie Drahá | Magazín PLUS+
Zavřít reklamu