|  HOBBY
so 23. listopadu, svátek má Klement, zítra Emílie
Dům
V nevětraných bytech se drží vlhkost a vznikají plísně 

Jste často nemocní? Možná doma zapomínáte na jednu důležitou věc

03. ledna 2018 13:29 / Shutterstock
 2   0
Každý z nás chce žít zdravě a stylově. Utrácíme hromady peněz za drahé domácí spotřebiče, za sportovní aktivity, ale žít zdravě také znamená, mít i doma zdravé prostředí, tedy i čerstvý vzduch. Přitom aby tomu tak bylo, stačí pár maličkostí.

Každý z nás chce být obklopen čerstvým vzduchem. Ale na tu nejdůležitější věc si vzpomene málokdo. Jak se postarat o to, abychom měli čerstvý vzduch i v naší domácnosti?

Větrat několikrát denně

Kdo nedostatečně větrá, ten se vystavuje riziku, že také bude často nemocný. V nedostatečně větraných místnostech se totiž hromadí vlhkost a v ní se daří nespočtu mikroorganismů, které dokonce mohou dát zelenou plísním. A prakticky s ní už přicházejí i zdravotní obtíže, jako jsou astma a alergie.

Vlhký vzduch se navíc mnohem déle ohřívá a náklady na vytápění jsou díky tomu mnohem vyšší. Proto každé ráno svou domácnost vyvětrejte. Velmi efektivní je v tomto směru větrání v průvanu, kdy se mnohem rychleji do interiéru nahrne čerstvý vzduch. Ten nechejte proudit i několik minut, například než si vyčistíte zuby. Nicméně myslete na to, že větrat jen jednou denně nestačí. Vzduch je potřeba obměňovat v pravidelných a kratších intervalech. Nezapomínejte větrat i své peřiny a matrace. A po určitém čase je také třeba je vyměnit.

Nezapomínejte na koupelnu

Spousta lidí zapomíná na to, že po koupání je potřeba koupelnu také pořádně vyvětrat. Jen tak se z místnosti vyžene nahromaděná vlhkost a pára. Ta pak zůstane na obkladech, kondenzuje na oknech. A to je naprosto ideální prostředí pro vznik plísní. A vlhkost také škodí koupelnovému nábytku. Ideální je otevřít okna nebo vsadit na elektrický ventilátor. 

Čistička vzduchu

Pokud bydlíte v prostředí, kde se velmi často práší a větrání vám v tomto směru moc nepomáhá, pořiďte si čističku vzduchu. Její provoz je velmi nenáročný. Je však potřeba ji umístit do každé místnosti v bytě či domě nebo alespoň do místností, kde přespáváte a trávíte nejvíce času. Jeden přístroj vám totiž vzduch v celém interiéru určitě nevyčistí. Filtr čističky je třeba pravidelně omýt nebo vyměnit. Záleží na typu přístroje. Samozřejmě ekonomičtější jsou čističky, kde stačí filtr pouze omýt vodou. A budete zřejmě překvapeni, co vše dýcháme. Čističku umístěte nejlépe do ložnice či dětského pokojíku. A nevěřte nesmyslu, že vyčistí vzduch v celém bytě. 

Zelená domácnost

Zeleň v domácnosti je nejenom krásným doplňkem, ale má také jednu důležitou funkci. Pročišťuje vzduch. Je jen na vás, jaké květině dáte přednost. V zahradnictví i květinářství vám určitě odborně poradí. Do koupelny si můžete pořídit třeba ledviník. Do obýváku se pak hodí fikus benjamin nebo třeba tolik oblíbená dracéna. Vzduchu také prospívá i solná lampa, která si poradí s astmatem, nachlazením i kožními problémy. Pokud milujete svíčky, pořiďte si ty ze včelího vosku. Vydrží hořet déle a hlavně jsou přírodní, bez chemických přísad. Vyrobit si můžete i svícen, který vám vás interiér ještě více zútulní. Jak si je vyrobit, jsme psali zde. Provoňte svůj domov i esenciálními olejíčky. Vzduch vyčistí a dezinfikuje třeba eukalyptus, tea tree olej či levandule.

Pozor na elektrosmog

Mějte na paměti, že veškeré elektrospotřebiče v domácnosti vyzařují umělá elektromagnetická pole. A právě ty našemu organismu neprospívají. Záleží ale na tom, jaká je daná intenzita, doba záření a v neposlední řadě také daná frekvence. Aby v tomto směru u vás doma zavládla harmonie, je potřeba míru elektrosmogu snížit a případně ji neutralizovat. Především v ložnici je klíčové zbavit se všech elektronických zařízení, jako je hlavně televize a také mobil. Kupte si raději starý dobrý klasický budík.

Fotogalerie
Šárka Vondráčková | Magazín PLUS+
Zavřít reklamu