|  HOBBY
čt 23. května, svátek má Vladimír, zítra Jana
Zahrada
Slimáci dokážou zlikvidovat celou úrodu 

Čtyři tipy, jak se zbavit žravých slimáků na zahradě jednou provždy. A bez chemie

08. července 2021 12:59 / Depositphotos
 0   0
Slimáci jsou pohromou všech zahrádkářů a pěstitelů. Ožerou okrasné květiny, bylinky, saláty a další zeleninu. Jsou neúprosní a pokud se nezasáhne včas, zlikvidují celou úrodu. Nezoufejte však. Ukážeme si 4 nejúčinnější metody, jak přírodní cestou zlikvidovat slimáky.

Letošní chladné a deštivé počasí dalo zelenou jednomu z nejobávanějších zahradních škůdců, slimákovi. V České republice se vyskytuje hned několik druhů, největší škody však napáchá plzák španělský. Ten likviduje také okrasnou zahradu, zkrátka vše, co mu přijde do cesty. O něco méně žravý je český plzák lesní. S terminologií si není třeba lámat hlavu, všichni je označují obecně za slimáky.

Pokud jste slimáky na zahradě zaregistrovali, je potřeba začít s jejich likvidací co nejdříve a zavést určitá opatření, jinak se přemnoží a vy byste mohli přijít o celou úrodu. Babských rad na to, jak účinně likvidovat slimáky, je celá řada. Stejně tak je na trhu spousta chemických přípravků na jejich hubení. My se s vámi však podělíme o 4 nejúčinnější metody, jak vyhrát boj se slimáky.

1. Ve správnou dobu všechny sesbírejte – napichováním

Mnozí zahrádkáři a pěstitelé se shodují na tom, že nejúčinnější metodou, jak likvidovat slimáky a zabraňovat v jejich přemnožení, je ruční sběr napichováním. Postačí vám dřevěný klacek s ostrou ořezanou špičkou, na kterou budete slimáky napichovat a kyblík, kam je budete házet.

Nejdůležitější je však načasování. Vyrazte na kontrolu zahrádky vždy ráno, poté večer za tmy. Stejně tak je běžte sesbírat vždy po dešti. Slimáci se umí dobře schovat, prohlédněte hlavně místa pod prkny, květináči nebo kameny. Jakmile budete mít hotovo, slimáky vyhoďte do popelnice s bioodpadem.

2. Vytvořte jim překážky

Znesnadněte slimákům lézt do záhonů. Existuje celá řada povrchů, které slimáků rozhodně nesvědčí a znemožňují jim pohyb. Nasypte proto kolem záhonů štěrk, písek, drcenou kůru nebo vápno. Velmi efektivní je také popel, piliny, sůl a skořápky z vajíček. Vše můžete podpořit tím, že danou překážku ještě zalijete kávou a posypete lógrem. Kofein je totiž pro plže smrtelně jedovatý jed, který je zároveň odpuzuje.

3. Chyťte je do pasti

Slimáci se rádi na zahradě ukrývají pod různými věcmi, v zákoutí, ve vlhku a temnu. Nastražte na ně past. Umístěte na zahradu například nějaké vlhké prkno, starou mokrou plachtu, fólii nebo nějaký pytel. Účinnost pasti podpoříte tím, že do ní dáte ještě například kousek ovoce nebo zeleniny. Ráno budete překvapení, kolik slimáků bude v pasti ukrytých.

4. Vyrobte si plžovzdornou zahradu

Existuje několik rostlin, které slimákům doslova zapáchají. Pokud si tyto rostlinky vysadíte rovnoměrně do každého záhonu, nebude mít po slimácích ani památky. A o jaké rostliny se jedná? Je to rozhodně petržel, měsíček a šalvěj. To jsou naprostí favoriti. Vaši plžovzdornou zahradu můžete podpořit ještě tím, že tam budete mít ježka nebo ještěrku, kteří si na slimácích velmi rádi pochutnají. Dále čtěte: Bohatá úroda rajčat závisí také na zalévání. Vyvarujte se nejčastějších chyb.

Zdroj: dengarden.com, gardeningknowhow.com.

Fotogalerie
Zuzana Procházková | Magazín PLUS+
Zavřít reklamu