|  HOBBY
so 23. listopadu, svátek má Klement, zítra Emílie
Zahrada
Krásný trávník je snem mnoha zahrádkářů. Hebký, zelený, bez plevelu.  

Rady a tipy, jak docílit krásného trávníku

28. června 2017 10:09 / Shutterstock
 1   0
Lehnout si na záda do měkkého zeleného koberce, přivřít slastně oči do slunce a nechat se za rozpustilého zpěvu ptáků unášet malátnou únavou. Takhle nějak si asi spousta z nás představuje letní nicnedělání, čas odpočinku a pohody. Ovšem, než si můžeme vychutnat hřejivé letní paprsky, je potřeba dopřát trávníku náležitou jarní péči.

Pokud je vaším snem krásný zelený trávník, musíte mu věnovat dostatečnou péči. I přesto se na něm mohou objevit úkazy, které vás příliš nepotěší – nerovnosti terénu, problém s růstem nebo nepěkné zbarvení trávy.

Kvalitní travní osivo je základ

Dosíváte, obnovujete nebo zakládáte nový trávník? Ve všech případech je nutné vybrat kvalitní travní osivo. Správně vybraná travní směs je totiž předpokladem k tomu, aby se trávník stal dokonalou vizitkou vašeho domu, chaty nebo chalupy. Důležité je při výběru osiva volit směsi od renomovaných výrobců, kteří se vývojem a výzkumem travních směsí věnují dlouhodobě. Trávník by měl mít nízký vzrůst a hustý drn - aby rostl místo do výšky do šířky. Díky těmto vlastnostem bude totiž extrémně hustý a při jeho sečení bude vznikat méně odpadu. Dále je potřeba si všimnout regeneračních schopností, rezistenci vůči nemocím i vymrzání a také rychlosti klíčení travního osiva.

1) Než po zimě trávník poprvé posekáte, zkontrolujte, jestli v něm nejsou kameny, větve a kořeny. Ušetříte tím nejen sekačku, ale zabráníte případné nehodě.
2) Trávník sekejte pravidelně. V květnu až červnu můžete i 2x za týden, jinak stačí 1x týdně.
3) Hlídejte si výšku trávy a nezkracujte ji příliš. Ideální je výška trávníku okolo 5 cm. Ve stínu může být i 6 cm.
4) Příliš nízké posekání (méně než 4 cm) ubírá trávníku sílu a také zbytečně rychle vysychá.
5) Během období sucha by se měl trávník nechat o zhruba 1,5 cm delší než obvykle. Zabrání to vysoušení půdy. 

6) Vrátili jste se z dovolené a máte trávu po kolena? Nezkracujte ji hned na obvyklou délku. To by trávník mohlo poškodit. Trávu vždy zkracujte zhruba o třetinu výšky. Za pár dní ji pak zkraťte znovu.
7) Vadí vám v zeleném koberci sedmikrásky? Pokud jich tam máte jak naseto, je to tím, že půda potřebuje pohnojit a provápnit.
8) Rozhodli jste se posekat trávu po dešti? Dejte pozor, aby sekačka místo sekání trávu nevytrhávala.
9) Žížaly, které provzdušňují půdu a na zahradě jsou vítané, mají rády vůni kávy! Použitou kávovou sedlinu si proto schovávejte a občas s ní posypte trávník. Žížaly přiláká.
10) Aspoň jednou za rok potřebuje trávník pořádně provzdušnit. Říká se tomu vertikutace a jde o to, že se půda zkypří speciálními hrabičkami. Snáze se tak k ní dostane vzduch i živiny.
11) Se zaléváním to rozhodně nepřehánějte. Platí, že lépe je méně často (jednou za čtyři až pět dní), ale vydatně! Nikdy nezaléváme v poledním vedru.
12) Nenechávejte na trávníku nesklizenou posekanou trávu nebo spadané listí. Odvádějí z trávníku vlhkost a poté plesniví.
13) Špatně shrabaná, zamulčovaná posekaná tráva a plevel můžou trávník zničit. Drny zplstnatí a prorostou mechem.
14) Pravidelné sekání trávy nejenže zvýši kvalitu trávníku, ale vyžene i myši a hraboše. Ti totiž mají rádi klid a stařinu, ve které se bezstarostně pohybují.
15) Zbavte trávu mechu, který ji stresuje. Natáhne do sebe mnoho vody, která pak chybí kořenům trav.
16) Žloutne vám trávník? Můžou za to larvy hmyzu, např. chroustů či kováříků. Jejich přirozenými nepřáteli jsou ježek nebo i krtek.
17) Pokud se chystáte trávník hnojit a na déšť to nevypadá, lehce ho pokropte.
18) Trávník pravidelně přihnojujte. S hnojením skončete v říjnu.
19) Nejdůležitější je pro trávník jarní hnojení, tedy to, které uděláte na začátku vegetačního období.
20) Žlutá barva trávy znamená, že vašemu trávníku chybí živiny. Zelenou barvu mu vrátí speciální travní hnojivo s vysokým obsahem dusíku. Právě dusík ovlivňuje barvu trávy.
21) Vyseli jste novou trávu? Tak poprvé ji posekejte až když je vysoká 6 – 8 cm a zkraťte ji jen na 5 – 6 cm. Při dalších sečeních ji zkracujte, dokud se nepřiblížíte požadované výšce trávníku.
22) Uvažujete o novém trávníku? Pak s výsevem travního semene počkejte na konec dubna.  Semínka totiž nejlépe klíčí, když má půda teplotu okolo 10 °C.
23) Opatrně s vodou. Trávníku vadí přemokření i sucho. A jak poznáte, že potřebuje zalít? Pokud na něj šlápnete a tráva zůstane slehlá, je nutná závlaha.
24) Když už zaléváte, tak důkladně, aby se tráva dostala až ke kořínkům. Menší dávky vody se rychle vypaří.
25) Máte na trávníku boule? Zbavte se jich tím, že je zasypete hlínou. Ta by měla mít podobné složení jako půda vašeho trávníku.
26) Trávu vám může zničit i tupá sekačka. Správně nabroušené nože poznáte podle toho, že vršek posečené trávy je čistě seříznutý. Pokud to tak není, nechte ostří sekačky nabrousit.
27) Špatně posekané tráva přivolává škůdce a nemoci. Stéblo je totiž potrhané a přístupnější plísním apod.
28) Po zimě někdy zůstanou na trávníku místa, kde je tráva polehlá a s bělavě šedorůžovým povlakem plísně šedé. Plíseň poznáte jednoduše. "Na trávě se objeví zažloutlé skvrny o průměru 15 až 20 cm, které se neustále zvětšují. Když je vlhko, kolem skvrn najdete bílé podhoubí, které slepuje stébla trávy. Boj se sněhovou plísní je poměrně obtížný. Když chorobu zachytíte v počátečním stadiu, možná se vám podaří ji zlikvidovat fungicidem ve spreji.

Anna Novotná | Magazín PLUS+
Zavřít reklamu