|  HOBBY
so 23. listopadu, svátek má Klement, zítra Emílie
Dům
Nezapomeňte zabezpečit Váš domov před dovolenou 

Chystáte na dovolenou? 10 zásadních pravidel, kterými můžete předejít vykradení bytu a jiným pohromám

12. června 2017 10:37 / Internet
 2   1
Léto se nezadržitelně blíží. Čekají nás školní prázdniny a čas dovolených. Všichni se už těšíme na zaslouženou dovolenou. Ale pozor! Léto je také období, kdy se ze svých domovů vzdalujeme na delší čas a necháváme tím prostor pro zloděje.

Na co si dát pozor a co zařídit před odjezdem na dovolenou, aby vás po návratu nečekalo nepříjemné překvapení?

1) O své dovolené se nechlubte na sociálních sítích před odjezdem ani během pobytu. Nerozhlašujte do světa termín dovolené ani jak daleko odjedete. Upozorněte na to i své děti! Ty se totiž rádi pochlubí a nedochází jim možné následky.

2) Nezatahujte závěsy ani žaluzie, byt či dům musí působit dojmem, že je stále osídlen.

3) Pokud odlétáte a auto necháváte doma, klíčky od vozu pečlivě uschovejte nebo si je přibalte s sebou. Pokud klíče od auta necháte na viditelném místě, abyste je po návratu nemuseli hledat a nezapomeňte přidat ke klíčům i technický průkaz, ulehčíte zlodějům práci a k vykradenému bytu přibyde pravděpodobně i ukradený vůz. Šperky, cennosti, starožitnosti a doklady co nejpečlivěji uschovejte. Zkuste neobvyklá místa jako je třeba lednička. Šperky budou hezky u ledu a nikoho nenapadne, že kromě jídla může být v lednici i malý poklad. 

4) Zkontrolujte, zda jsou vypnuté všechny tepelné spotřebiče, jestli nezůstal zapnutý sporák nebo žehlička. Zkontrolujte, že jste při odchodu zhasli všechna světla. Odpojte televizor od antény a vypojte elektrické spotřebiče ze zásuvky.

5) Pokud odjíždíte na delší dobu a je možné vyprázdnit ledničku a mrazák, od kterých hrozí také riziko požáru, je nejbezpečnější centrální vypnutí elektrického proudu. 

6) Zavřete všechna okna i pokud bydlíte ve vyšších patrech. Velmi prudký déšť může způsobit škody uvnitř bytu nebo protéci k sousedům pod vámi. Prudké poryvy větru mohou rozbít skla v okně a padající střepy mohou zranit někoho před domem. Nenechávejte ani pootevřené ventilačky. Pokud chcete, aby pronikal do vašeho rodinného sídla čerstvý svěží vzduch, může vás čekat nepříjemné překvapení, v podobě vybíleného nebo deštěm poničeného obydlí.

7) Kolem domu připevněte nebo uložte dovnitř domu volně ležící předměty, jako jsou truhlíky, zahradní nábytek, kusy plechu apod. Při silném větru mohou odletět a ohrožovat váš dům či okolí.

8) Vždy je dobré domluvit se s někým ze sousedů a nechat u něj rezervní klíče, pokud by došlo ke prasknutí vodovodní nebo odpadní trubky. Hasiči se sice dostanou všude, ale oprava dveří není zadarmo.

9) Nechte na sebe telefonický kontakt u sousedů nebo v bytě na viditelném místě. Třeba na chladničce.

10) Pokud nemáte pojištění domácnosti, je možné si ho krátkodobě sjednat – jedná se o tzv. pojištění opuštěné domácnosti. To ochrání vybavení domova v době vaší nepřítomnosti.

Anna Novotná | Magazín PLUS+
Zavřít reklamu