Jak vyhnat přemnožené rybenky ze svého obydlí? Jde to i bez chemie
Rybenky jsou asi jeden centimetr velicí živočichové, jejichž tělo je pokryto stříbrnými šupinkami. Štětiny, které má na těle slouží jako senzory a při změně proudění vzduchu rybenku včas varují před blížícím se nebezpečím. Právě podle tvaru a povrchu těla dostali tito tvorové české pojmenování rybenka domácí (Lepisma saccharina). Rybenka žije až 3 roky a za tu dobu je schopna naklást okolo sta vajec.
Tento drobný světloplachý hmyz škody běžně moc nenapáchá. Rybenky žerou hlavně zbytky odumřelé kůže, vlasů a nehtů, nebo mikroskopické kousky papíru. Nepohrdnou moukou, cukrem a dalšími sacharidy. Problém nastává, když se rybenky přemnoží, pak můžou poškodit knihy, fotografie, tapety i oblečení.
Větší výskyt rybenek může být indikátorem toho, že vám někde zatéká nebo máte doma plíseň.
Rybenky milují vlhko a tmu. Nejčastěji na ně narazíme v koupelnách, na toaletách, na chodbách či v komorách, kde je tma. Ideální teplota pro rybenky je okolo 22 - 27°C a vlhkost vzduchu 75 - 99%. Právě v těchto zmiňovaných místnostech najdou ke svému životu ideální podmínky.
Prevence na prvním místě
Aby se rybenky nezdržovaly nebo dokonce nerozmnožovaly v interiéru je třeba dodržovat některé kroky, a to nejen pečlivý úklid. Rybenky totiž zalézají až hluboko do mezer, například pod kachličky, odkud je ani nejúčinnějšími dezinfekcemi nedostanete.
- Důkladně větrat a udržovat sucho - Prvním krokem v boji proti rybenkám je udržování místnosti suché a vzdušné. Pokud vytíráte zem, snažte se nenechávat například v rozích mokrá místa, důkladně je vysušujte.
- Podložky a rohožky z jakéhokoliv mateiálu se musí denně nechat vysychat a větrat
Boj s rybenkami
- Nepoužívejte koupelnové předložky nebo je denně větrejte.
- Poškozené tapety, praskliny a spáry na podlaze důkladně utěsněte tmelem nebo silikonem.
- Na noc zavírejte výlevky umyvadel a van špuntem, občas se je navíc vyplatí prolít vroucí vodou.
- Na postižená místa nasypejte na papír nastrouhaný brambor, pres noc do něj nechte rybenky zahrabat a ráno je vyhoďte.
- Vanilka rybenkám nevoní. Jestli něco rybenky opravdu nesnášejí, jsou to některé vůně. Provoňte si koupelnu i záchod vanilkou, levandulí či citrusy a máte po problému!
TIP: Výborné jsou například esenciální olejíčky, kterých stačí pár kapek na vatičku a nechat je uvolňovat, po pár dnech budete mít po rybenkách. Pozor, vanilku používejte pouze pravou, náhražky ani tzv. vanilkový cukr na rybenky nepůsobí. Kupte vanilkový lusk, rozřízněte ho podélně a nakrájejte na kousky, které opět rozložíte do koutů. Klidně je tam nechte týden nebo dva, rybenky se postupně samy přestěhují někam jinam. Dobře funguje i ocet v rozprašovači.
Bramborová past: Na rybenky platí i několik osvědčených domácích metod. Zkuste například vyrobit bramborovou past. Nastrouhejte brambory a položte je na papír nebo noviny do rohů místnosti. Rybenky se do nich přes noc zahrabou a vy je ráno můžete s celou pastí zabalit do novin a vyhodit.
Kdy sáhnout po chemii
Silné chemické prostředky jsou většinou zbytečné, sáhněte po nich jen v případech extrémního přemnožení a pokud žádná jiná metoda nezabere. Osvědčeným likvidátorem je borax (tetraboritan sodný) smíchaný s cukrem, ve specializovaných obchodech pak můžete sehnat i přípravky určené konkrétně na hubení velmi odolného hmyzu, jakým jsou právě rybenky. Ve větších drogeriích nebo v různých hobby marketech zakoupíte také speciální pasti, dýmovnice a další přípravky určené přímo pro hubení rybenek.
Rybenky proti roztočům
Ovšem pozor, rybenka není jen obtížným škůdcem, ale třeba pro roztoče je přírodním nepřítelem.