|  BYDLENÍ
pá 22. listopadu, svátek má Cecílie, zítra Klement
Tipy a inspirace
Jak zlikvidovat plíseň, velkého nepřítele v bytech a domech 

Trápí vás v bytě či domě plísně? Poradíme vám, jak s nimi účinně zatočit

17. října 2017 08:45 / Shutterstock
 0   0
Plíseň může být v některých bytech velkým problémem. Obtížně se jí zbavuje. Ještě teď můžete provést mnohá opatření, aby se k vám v zimě nevrátila.

Plísně v domě či přímo v bytě jsou nevítaným a zákeřným návštěvníkem. Problém je, že plíseň není vždy vidět!

Mikroskopické rozmnožovací částice plísní jsou všudypřítomné, protože se roznášejí vzduchem. Nejvíce se jich do budov dostává z venku během léta a podzimu. A tyto částice (spory) se mohou usadit na jakémkoli materiálu. Potom už je nvyčkávají na přísun vlhkosti. Nejčastější příčinou nadměrné vlhkosti vzduchu v budovách je nedostatečná ventilace. 

Ruku v ruce s omezeným pohybem vzduchu je vážným problémem také nedostatečná nebo špatně provedená tepelná izolace nemovitosti. Vnější zdi, které budou po výměně oken v zimní sezoně příliš chladnout, jsou nejvíce ohrožené usazováním vlhkosti.

K napadení plísněmi jsou nejvíce náchylné obvodové zdi domu, protože ty jsou obvykle nejchladnější, takže se na nich sráží nejvíce vlhkosti ze vzduchu. Vlhkost a tím i zárodky plísní se ale mohou držet také v kobercích, tapetách, rozvodech vzduchotechniky, panelech stropních podhledů a stěnových obkladů. 

Protiplísňové nátěry

Pokud můžete, měli byste využít teplého počasí k důkladnému odstranění částí nátěrů či omítek zasažených plísní. Je vhodné provést ošetření stěn pomocí protiplísňových nátěrů a čerstvou výmalbu interiérů. Pokud potřebujete aplikovat například Savo, může být výhodou právě čas dovolených, kdy můžete odjet pryč a nechat působit Savo i další přípravky bez obav z poškození vlastního zdraví. Důkladné větrání s přístup tepla také zabrání budoucímu rozvoji plísní.

Houba proti plísni

Velmi dobrým způsobem je použití tzv. chytré houby. Jde o přípravek, který obsahuje houbu napadající plísně. Houba z plísně vlastně žije, likviduje ji a pak sama zmizí. Použití je velmi jednoduché. Nanese se na stěnu podle doporučení výrobce a nechá se působit.

Řešení zabraňující srážení vlhkosti

Někdy je nutné vyřešit příčinu plísní na stěnách. Tou je srážení vlhkosti na stěnách, které je dáno špatnou izolací stěn. Existují dvě možnosti. Izolace vnější nebo izolace vnitřní. Obojí má svůj smysl a musíte zvážit své možnosti, případně možnosti objektu.

Další variantou je omezit vznik vlhkosti v bytě. Toho lze dosáhnout například důkladnějším větráním, pořízením kondenzační sušičky na prádlo nebo instalací absorbérů vlhkosti.

Používání tzv. mikroventilace, kterou nabízejí některé druhy oken, bohužel není v zimě příliš šťastné. Vzniklá škvíra totiž pro odvádění vlhkého vzduchu nestačí a navíc se tímto způsobem větrání mohou ještě více ochlazovat zdi v blízkosti oken, což naopak zvýší riziko srážení vody a růstu plísní.

Nemáte-li v koupelně okno, nechte si sem zavést ventilátor pro odsávání vzduchu. Do kuchyně si pořiďte digestoř nebo páry z vaření odvětrávejte jiným způsobem. Pokud takové vybavení nemáte, po vaření nebo sprchování vyvětrejte oknem.

Problém je také během sušení prádla. Pokud vás trápí plísně, je dobré pořídit si na sušení prádla si pořiďte sušičku. Samozřejmě takovou, která vlhkost neodvádí do místnosti.

Větrejte nárazově alespoň dvakrát denně po dobu zhruba pěti minut, ideálně otevřením dvou protilehlých oken.

Pokud potřebujete k chladným obvodovým stěnám umístit nábytek, nechejte mezi stěnou a nábytkem několikacentimetrový prostor pro proudění vzduchu.

Jak efektivně vyčistit fasádu zasaženou vandaly, nečistotami či plísněmi jsme psali v našem článku zde.

Fotogalerie
Anna Novotná | Magazín PLUS+
Zavřít reklamu