|  BYDLENÍ
pá 22. listopadu, svátek má Cecílie, zítra Klement
Interier
Lokálně zašpiněná či poničená zeď se dá snadno opravit 

Několik dobrých tipů, jak odstranit špínu, plíseň i mastné fleky ze zdi

27. října 2017 17:45 / Internet
 2   0
Snad každá domácnost tento problém zná, obzvláště pokud jsou v rodině děti. Občas se na stěnách objeví nějaká špína, v horším případě i mastný flek. O uražených rozích ani nemluvě. Jak to napravit? Máme pro vás několik dobrých rad.

Odstranění špíny a mastnoty na stěnách

Nechce se vám znovu malovat kvůli ohmataným zdím na inkriminovaných místech? Nasypte do jednoho litru vařící vody 40 g modré skalice a postupně vmíchejte kilo hladké mouky. Vypracujte nelepivou hmotu, která vypadá jako guma. Snadno s ní vygumujete stěny, zbavíte je prachu a malba bude zase jako nová.

Mastné stříkance přetřete křídou v silnější vrstvě, nechte do druhého dne vsáknout. Poté přebytečnou křídu oprašte štětcem, skvrny zmizí. Zdi na závěr omeťte od prachu čistým smetákem, je možné je omýt vlhkým hadrem, který se namáčí do vody s běžným saponátem.

Odstranění očouzených stěn

Očouzené stěny oškrabujte nasucho, protože rozmatlanou špínu po zdech hned tak neodstraníte a vždy zůstane sivý odstín. Nejvhodnější je na to drsnější houbička nebo obyčejná plastová drátěnka. Špinavý prach odsávejte vysavačem, ideální je, máte-li asistenci v podobě druhé osoby, která odškrábanou špinavou omítku hned odsává.

Ostranění plísní ze stěn

Zeď zasaženou plísní opakovaně nastříkejte fungicidním přípravkem, který vyhubí plísně do hloubky. Plesnivé plochy napěňte kuchyňskou houbičkou, mechanicky tak odstraníte prorostlá vlákna. Nejlépe je nechat je zaschnout minimálně do druhého dne. Tmelem opravte a zahlaďte zeď a dále postupujte jako u klasické výmalby. Ne nadarmo se však doporučuje vymalovat protiplísňovou barvou, která brání růstu plísní na stěnách a propouští páru. Používá se hlavně v místech s podchlazenými kouty, v kuchyních a koupelnách bez možnosti dostatečného odvětrání nebo ve vlhkých sklepech, které sezonně vlhnou. Ošetření plesnivé zdi jakýmkoliv přípravkem na bázi chlóru je dočasné řešení, funguje krátkodobě a plíseň se obvykle vrací.

Trhliny v omítce a uražené rohy

Opadané rohy či pokozené stěny je nejrychlejší opravit rychleschnoucím tmelem nebo sádrou. Ta ale má tendenci praskat, takže se už moc nepoužívá. I dnes se ale najdou lidé, kteří na sádru nedají dopustit. Pokud se rozhodnete pro stěrkovací tmel, naneste ho na poškozenou zeď, případně rozhrňte špachtlí až za roh, a zahlaďte jej do ztracena. Postup opakujte, dokud nebude výsledek dokonalý. Po pár hodinách tmel zabruste smirkovým papírem nebo ostrou špachtlí.

Fotogalerie
Anna Novotná | Magazín PLUS+
Zavřít reklamu