|  BYDLENÍ
pá 22. listopadu, svátek má Cecílie, zítra Klement
Koupelna
I koupelny podléhají módním trendům 

Trendy v koupelnách: Návrat k přírodě, neutrální barvy i šetření vodou

31. října 2017 08:17 / Shutterstock
 0   0
Koupelna musí být v první řadě funkční, zároveň by ovšem měla být designová a nadčasová, aby se majiteli po čase neokoukala. Také musí být navržená tak, aby nabídla relaxaci. Na to reagují aktuální trendy a koupelny se zvětšují, mění své dispozice a také vybavení.

Všude na webech i v časopisech o bydlení můžete vidět velké koupelny, přírodní materiály, lesk a neutrální barvy. Tohle všechno jsou koupelnové evergreeny, které nikdy nevyjdou z módy a nikdy jimi člověk nic nezkazí.

Neutrální a přírodní barvy se neokoukají, přírodní materiály se vrací nejen v koupelnách, ale obecně v interiérech, dřevo je tak jedním ze základních materiálů a lesklé obklady, dlažby a sanitární zařízení už ke klasické koupelné patří. Jaké jsou ale nové trendy a prvky?

Vše musí ladit

Koupelna je místo plné harmonie, souladu, klidu a relaxace. V takovém duchu musí být koupelna zařízena. Základním pravidlem je tak soulad. Zapomínat se také nesmí na to, aby koupelna zapadala do celkového konceptu celého interiéru.

Velké formáty beze spár

Z let minulých se na špici mezi obklady a dlažbou stále drží velkoformátové obklady a dlažby. Je to z několika důvodů. Hlavním je, že díky větším dílům je menší množství spár, kde se často usazují nečistoty a jejich čištění je zdlouhavé a obtížné.

Dalším důvodem je, že velkoformátové díly působí sjednocujícím dojmem a prostor tak působí jednotně a také opticky větší. Malé cihličky a dlaždičky se volí pouze v kontrastu s velkými obklady.

Inspirace přírodou

Jak již bylo řečeno, do interiérů se opět vrací příroda, a to jednak v podobě materiálů, ale i barev. Koupelny tak nejčastěji hrají v barvách zemitých, přírodních a neutrálních. To znamená odstíny hnědé, bílé, šedé nebo v barvách dřeva či betonu.

Nové struktury

Objevují se také nové struktury jako je pytlovina nebo juta. Ten, kdo má rád originální věci a interiéry, může zvolit imitaci kovu, které jsou opravdu věrohodné, jelikož výrobci mysleli i na stopy opotřebení nebo koroze. Celkově se stopy umělého opotřebení, patiny a nedokonalosti drží na špičce.

Znáte obklady s 3D efektem?

Obklady s 3D efektem jsou absolutním hitem mezi obklady určenými do koupelny. Vytvářejí skvělou možnost pro kombinování a vytváření kontrastů. Mohou tak vznikat kombinace mezi matem a leskem, mezi hladkých povrchem a reliéfem.

Věčná otázka - vana nebo sprchový kout?

Na otázku, zda zvolit vanu nebo sprchový kout, není jednoduchá odpověď. Většinou rozhoduje velikost koupelny. Jsou tací, kteří by na vanu nedali dopustit, že v ní relaxují a odpočívají, opakem je skupina lidí, která by vanu nechtěla ani za nic.

Velkým hitem jsou už posledních několik let vany samostatně stojící v prostoru. Mnohdy jsou výrazným designovým prvkem koupelny, zvláště pokud mají netradiční tvar nebo jsou na nožičkách či mají zajímavé kohoutky.

Nebojte se digitalizace

Moderní technologie už dorazily i do koupelny. Začíná to napouštěním a vypouštěním vody, pokračuje to přes nastavení přesné teploty vody a končí to relaxační hudbou ve sprše nebo masážními tryskami ve vaně.

Všechny takové vychytávky slouží k jedinému účelu - vytvořit harmonické prostředí, kde člověk po náročném pracovním dni bude moci odpočívat, zregenerovat se, uvolnit ztuhlé svaly a načerpat novou energie do dalšího dne.

Šetříme v koupelně

Trend šetření vodou vstupuje do popředí jak z ohleduplnosti vůči přírodě, tak z ohleduplnosti k naší peněžence. Cena vody stále roste a splachovat 10 l vody se stává hýřením domácím rozpočtem. Samozřejmostí se stávají vodovodní baterie s perlátorem, které mísí vodu se vzduchem a tak snižují průtok vody, aniž by snížily proud.

Na pákových bateriích je zase možné snadno nastavit teplotu a vypnout přísun vody jedním pohybem. Variantou jsou i bezdotykové baterie, které díky senzorům vypnou proud vody po časovém limitu. Úsporu poskytují i ekologické sprchové hlavice či jejich redukce, které opět omezují průtok vody.

Zcela běžné jsou dnes ekologické alternativy sanitární techniky, které využívají menší množství vody pro oplach WC mís a splňují tak nejmodernější ekologické i ekonomické nároky. Zatímco standardní systém využívá 3 až 6 litrů vody, ekologický systém si vystačí se 2 až 4 litry.

Fotogalerie
Anna Novotná | Magazín PLUS+
Zavřít reklamu