Ombre v interiéru: Úžasný způsob, jak si originálně vymalovat. Postup zvládne každý
Není na tom nic složitého a garantujeme vám, že nikdo z vašich známých či příbuzných nic podobného doma nemá. Nemůžete se rozhodnout mezi několika tóny jedné barvy? Tak to je pro vás "ombre wall" ideální – můžete jich totiž použít několik! Respektive: musíte!
Vyberte si pečlivě barvy
Na výběru barev si dejte záležet. Nejlépe si vyberte několik tónů jedné barvy, aby byl přechod pozvolný. Barev ale můžete vybrat i více, pokud jdou po sobě barevném spektru. Barva by měla korespondovat se stylem vybavení vaší domácnosti, ale i s účelem pokoje.
Ložnice, obývák nebo dětský pokoj?
Například do obývacího pokoje jsou nevhodné příliš výrazné barvy, které by vás mohly rušit, jako třeba oranžová nebo červená. Mnohem lépe vypadá bílá, světle zelená, levandulová nebo šedobéžová. Zrovna tak v ložnici zapomeňte na výrazné barvy a raději volte světlé odstíny zelené, modré, pískovou, světle vínovou, broskvovou nebo růžovou. Do kuchyně se nehodí světle modrá nebo světle zelená, ale žlutá, broskvová nebo hnědá kuchyni naopak lichotí. Do koupelny se hodí všechny světlé odstíny barev.
I výběr stěny má svá pravidla
To, kterou stěnu se rozhodnete vymalovat ombre stylem ovlivní celkový vzhled pokoje. Tato stěna upoutá pozornost a může pokoj opticky prodloužit a místnost tak zvětšit. Základní pravidlo říká, že vymalovat by se měla stěna naproti oknu, ale to platí především při volbě tmavé barvy. Ombre styl je lehký a při výběru vhodné barvy projasní pokoj sám o sobě. Pokud začnete tmavou barvou odspoda až po bílou u stropu, budete mít najednou pocit, že máte vyšší stropy.
Uvědomte si, že takováto stěna bude dominantou celého bytu a že není dobrý nápad mít ji v každém pokoji. Vyberte proto jeden jediný, do kterého se bude nejvíce hodit.
Postup zvládne každý
K vytvoření ohromující ombre stěny budete potřebovat několik plechovek zvolených barev, malířský štětec, vodu v rozprašovači a malířskou zakrývací pásku. Ta je velmi důležitá, ušetří vás následného nekonečného čištění zacákaných parket a lišt.
Při malování začínejte nejtmavší barvou odspoda. Pokud si věříte, že uděláte „rovnou“ čáru přes celou délku stěny, udělejte ji od ruky. V opačném případě si čáru nejprve vytvořte lepící páskou a vše pod ní namalujte vybranou barvou. Odlepte a nad nejtmavší barvou vymalujte o odstín světlejší barvou. Takto použijte tolik odstínů, kolik chcete. Vaše zeď bude vypadat jako velká duha.
Zatím nic zajímavého, ale následujícím krokem se vše změní v dokonalost! Vezměte si k ruce rozprašovač s vodou a na místa, kde se setkávají dvě barvy, nastříkejte trochu vody a štětcem barvy spojte do požadovaného přechodu. Můžete je spojit v pozvolný přechod, ale můžete jej nechat i trochu viditelný, hrubý či nepravidelný – prostě dle vkusu.
Několik dobrých tipů, jak ze zdi odstranit špínu, plíseň i mastné fleky, se můžete dočíst v našem článku zde. Lokálně zašpiněná či poničená zeď se totiž dá snadno opravit. Až budete s opravami hotový, můžete se pustit do malby „ombre wall“. V galerii naleznete obrázkový návod, který vám pomůže.