|  BYDLENÍ
pá 22. listopadu, svátek má Cecílie, zítra Klement
Tipy a inspirace
Rady a tipy, jak ušetřit za topení, aniž bychom snižovali životní standard 

Jak snížit spotřebu energií na vytápění v domácnosti, aniž bychom se museli omezovat

26. října 2017 15:44 / Shutterstock
 3   0
Ušetřit na provozu domácnosti se určitě dá. A ani to nemusí být na úkor životního standardu. Stačí jen dodržovat určitá pravidla. Existuje řada opatření, která lze udělat, aby se roční suma za energie snížila.

Léto je za námi a teploty pomalu začínají klesat. Pokud dáte na naše rady a doporučení, můžete letos ušetřit. Přitom se nejedná o nijak složitá a nákladná opatření. Jak tedy na to?

1. Nepřetápějte a teplotu regulujte

V českých domácnostech bývá mnohdy přetopeno. A právě zde platí, že čím vyšší teplota, tím větší výdaje a naopak. Jestliže snížíme teplotu v přetopené místnosti již o jeden 1°C, dojde ke snížení spotřeby energie až o šest procent!

Není třeba, abyste měli v každé místnosti stejnou teplotu. Takový komfort například umožňují termostatické hlavice na radiátorech. Jak správně nastavit teplotu v místnostech?

Ložnice

Pokud se ráno chcete probudit odpočinutí a mít za sebou kvalitní spánek bez zbytečného probouzení, tak by teplota v místnosti neměla přesáhnout 18 stupňů Celsia. Nemusíte se dokonce bát radiátor ztlumit až na teplotu okolo 16 stupňů. Spánek v chladnější místnosti je totiž mnohem kvalitnější a hlubší než v přetopené.

Koupelna

V koupelně by mělo být zase naopak nejtepleji. Teplota by se měla pohybovat v rozmezí 22–24 stupňů Celsia. Jste-li doma samí dospělí, pak si vystačíte i s teplotou nižší, ale pokud máte děti, pak teplota nesmí klesnout pod zmíněných dvaadvacet stupňů. Ušetříte si tím totiž spoustu starostí s jejich nachlazením.

Dětský pokoj

Ideální teplota pro dětský pokoj je 20–21 stupňů Celsia.

Obývací pokoj

Zatímco v ložnici většinou uvítáme nižší teploty, v obýváku si při sledování televize rádi přitopíme. Ideální teplota by se měla pohybovat okolo 20–22 stupňů Celsia.

Kuchyň

17 stupňů Celsia

Chodby

17–19 stupňů Celsia

2. Pozornost si zaslouží radiátory

Jednoduchá úsporná opatření se týkají i radiátorů. Jednak je vhodné je zbavit prachu a očistit. Vyvarujte se toho, abyste je zakrývali různými ochrannými kryty nebo nábytkem, nesušte na nich ani prádlo. Neodkládejte na ně ručníky. Naopak nepodceňujte pravidelné odvzdušňování, ideálně jednou za tři měsíce. Místnost se jinak nebude dostatečně prohřívat a vy budete mít pocit, že stále topíte málo.

3. Nevětrejte dlouho, zato účinně

Kvůli zdraví je nutné, abychom ani v sychravých podzimních měsících nezapomínali dostatečně větrat. Vydýchaný a nevětraný vzduch taky nahrává množení roztočů a plísní. Ale ani v zimě nezapomínejte větrat. Je to důležité pro udržení správného klima v místnostech. Když je venku chladno, stačí krátké, ale intenzivní větrání. Nebojte se otevřít okna dokořán a třeba i udělat průvan. Pokud byste větrali jen na větračku, ale delší dobu, zdi by se postupně ochladily a museli byste celou místnost vytápět znova. 

4. Časté vypínání topení úspory nepřinese

Při odchodu z domova je vhodné teplotu v domácnosti pouze snížit, ale ne úplně vypnout. Jestliže necháte byt vychladnout, o to více pak energie spotřebujete, abyste jej opět vytopili na komfortní teplotu. Pokud odcházíte do práce nebo mimo domov, snižte teplotu na 17 °C. Při dlouhodobějším opuštění domu nebo bytu snižte teplotu až na 15 °C.

5. Zkontrolujte si, jestli neplatíte za energie zbytečně moc

Jednoduchý způsob, jak za energie ušetřit, je najít si levnějšího dodavatele. Přesto že již topná sezóna, tak změna se těm, kteří ještě dodavatele elektřiny či plynu nezměnili, rozhodně vyplatí. Zároveň se nedívejte jenom na cenu, ale prověřte si i to, zda se jedná o spolehlivou a stabilní firmu s dobrým zákaznickým servisem. 

6. Nepodceňujte správnou vlhkost

Nejen teplota ovlivňuje naše zdraví a spokojený život. Velmi důležitým faktorem je také vlhkost vzduchu. Pocit tepla totiž ovlivňuje také relativní vlhkost vzduchu. V místnosti s velmi nízkou vlhkostí musíte pro dosažení stejného pocitu tepla zvýšit teplotu o 2–3 °C. Relativní vlhkost lze zvýšit tak, že přímo do pokoje umístíte některý ze zdrojů vlhkosti. Stačí začít pěstovat rostliny nebo pořídit odpařovač či zvlhčovač vzduchu. Vlhký vzduch prospěje i vašemu zdraví. Příliš suchý vzduch způsobuje vysušování dýchacích cest a s tím spojené dýchací potíže a snížení obranyschopnosti organismu. Více o správné vlhkosti v bytě a jak jí docílit, se dočtete v našem článku zde.

Fotogalerie
Anna Novotná | Magazín PLUS+
Zavřít reklamu