Jak prodloužit životnost teflonové pánvi a na co si dát velký pozor
Používání pánve
Pokud vaříte na teflonové pánvi, rozhodně si kupte vhodné nástroje, kterými teflon nezničíte. K teflonu je šetrné dřevo či teflon. Rozhodně byste třeba volská oka neměli obracet kovovou obracečkou. Teflon totiž kovem snadno poškrábete. Na poničené pánvi se pak jídlo bude daleko více připalovat a hlavně narušený teflon se bude dostávat i do jídla, což v žádném případě vašemu zdraví neprospěje. Pokud doma máte pánev, ze které se už teflonová vrstva pomalu a jistě odlupuje, nekompromisně ji vyhoďte a pořiďte si novou.
Pánev na plotýnce
Pánev by se měla zahřívat, až když už v ní jsou potraviny. Pokud ji necháte prázdnou na rozehřáté plotýnce, hrozí, že teplota začne rozkládat samotný teflon, který pak může popraskat a změnit barvu. Menší úlomek teflonu může znamenat pro tělo totéž jako menší úlomek skla.
Umývání pánve
Pánev by se neměla za normálních okolností připalovat, proto byste ani neměli potřebovat drátěnku. Drátěnka by ale hlavně teflonu vůbec neprospěla. Opět byste totiž mohli povrch pánve nenávratně zničit. Zvolte proto šetrnější způsoby. Při menším zašpinění vám postačí papírový ubrousek. Větší špínu snadno odstraníte běžným jarem a měkkou houbičkou. Pomůže i jeden fígl - občas v pánvi rozehřejte hrubozrnnou sůl - nečistoty se na ni nachytají a pánev pak nebudete muset složitě drhnout.
Kdy se pánve zbavit
Nic netrvá věčně a platí to i pro teflonové pánve. I když se budete o nádobí pečlivě starat, pánev po letech začne stárnout a úlomky teflonu se začnou postupně samy uvolňovat. Neváhejte ani chvilku a běžte si koupit novou. Spolknutí i sebemenšího střípku teflonu vám totiž může způsobit stejné komplikace, jako když spolknete kousek skla.
Pozor na podvodníky
Na závěr ještě jedna malá rada. Kupujte teflonové nádobí od prověřených firem. Podezřele levné produkty někde na tržnici totiž mohou být ve skutečnosti jen napodobeninami. Česká obchodní inspekce spolu se Státním zdravotním ústavem v Praze už v minulosti na podobné atrapy narazila. Z laciných pánví se například uvolňoval formaldehyd v desetinásobně větším množství, než povolují hygienické limity. Jindy zase asijský výrobce vydával za teflonové pánve produkty, které byly ve skutečnosti jen natřeny epoxidem a vzhled teflonu kamuflovala skoro dokonalá vrstva metalízy.