|  BYDLENÍ
pá 22. listopadu, svátek má Cecílie, zítra Klement
Spotřebiče
Dokonale uklizenou domácnost si bez pomoci dobře fungujícího vysavače snad ani nelze představit 

Péče o sáčkový i bezsáčkový vysavač

31. srpna 2017 09:24 / Shutterstock
 0   0
Dnes už si asi nikdo z nás neumí představit dokonale uklizenou domácnost pomoci dobře fungujícího vysavače. Moderní přístroje si skvěle poradí se všemi druhy podlahových povrchů, vysají čalounění, prach, chlupy domácích mazlíčků i pavučiny. Za všechny tyto služby si rozhodně zaslouží trochu péče i z naší strany.

Určitě jste se už setkali s názorem, že bezsáčkový vysavač brzy přestane fungovat tak, jak má, a nejde s tím nic dělat. Pak ale přijde někdo, kdo si ho nemůže vynachválit. Kde je tedy pravda?

Pravda je někde uprostřed. Všechny vysavače se totiž dělí na kvalitní a nekvalitní a neméně důležitá je také péče o tohoto pomocníka! Ať už jde o sáčkový nebo cyklonový model vysavače, oba je nutno udržovat v čistotě a rozhodně nezanedbávat výměnu filtrů a sáčků na prach. Odměnou vám bude stabilní sací výkon vysavače, a tím i rychle uklizený byt bez jediného smítka, a také delší životnost přístroje.

První věc, kterou bychom měli před začátkem každého vysávání udělat, je zkontrolovat plnost sáčku nebo nádoby na prach. Většina sáčkových modelů vysavačů vás na plnost pytlíku upozorní kontrolkou, u cyklonových typů doporučuji vždy po vysávání nádobu vyprázdnit. Přesvědčit bychom se měli také o tom, zda je sáček či nádoba na prach ve vysavači správně nasazena. Jinak totiž hrozí, že prach půjde přímo k motorovému filtru a to se samozřejmě projeví na výkonu vysavače.

Filtry bychom u sáčkových vysavačů měli měnit po zhruba každém druhém zcela naplněném sáčku. U cyklonových modelů je dobré měnit je zhruba jednou za dva měsíce. Velkou roli zde samozřejmě hraje to, jak často vysavač používáme. Filtry vysavačů vždy vyhodíme a nahradíme novými. Jiná je situace u HEPA filtrů, které jsou omyvatelné, a dají se tedy snadno vyprat a použít znovu. V jejich případě vždy platí, že čím je čistší filtr, tím je čistší domácnost. S filtrací nám ale mnohdy pomohou i samotné sáčky do vysavačů. 

Kontrolovat se vyplatí také průchodnost všech hadic. Někdy se v nich rády shromažďují například chuchvalce vlasů či nití, které pak hadici ucpou, a tím sníží výkon vysavače. Jakoukoli takovou překážku můžeme zkusit z hadice jemně vyklepat nebo velmi opatrně vystrčit například nějakou delší tyčkou. Ucpaná hadice totiž nejen že znepříjemňuje samotné vysávání, ale koledujeme si také o malér v podobě přehřátého motoru a následných výdajů za jeho opravu.

Pozor bychom měli dávat i na označení konce elektrické šňůry v případě, že vlastníme model vysavače s automatickým navíjením kabelu. Ten nikdy nevytahujeme více než mezi žlutou a červenou rysku, které jsou na něm vyznačeny. To, že vysavač po místnosti za elektrický kabel netaháme, bychom měli považovat za naprostou samozřejmost. V případě uvíznutí vysavače například za dveřmi nebo rohem nábytku bychom ho neměli tahat silou ani za hadici. Tu je totiž tímto způsobem možné vytrhnout nebo přinejmenším poškodit.

Domácí vysavače jsou určeny k vysávání v domácnostech a v žádném případě se nedoporučuje je používat například na prach ze sádrokartonu nebo stavební materiál. Hrozí totiž, že budete muset vynaložit víc peněz za opravu než za půjčení průmyslového vysavače, který si s tímto materiálem poradí. Pokud se vám nedopatřením povede vysavačem, jenž není určený na mokré vysávání, vysát voda, doporučuje se raději vyhodit všechny filtry i sáček, nechat vyschnout a pustit na prázdno. Většina dnešních moderních vysavačů však tuto kalamitu hravě zvládne.

Fotogalerie
Anna Novotná | Magazín PLUS+
Zavřít reklamu