Nezapomeňte! Podzim se blíží, je potřeba myslet na úklid okapů
K podzimu neodmyslitelně patří spadané listí, které se ve velkém objevuje nejen na naší zahradě a v okolí domu, ale také často končí v okapech.
Kdy a proč okapy čistit
Okapy je vhodné čistit minimálně dvakrát ročně. Nejlépe počátkem jara (po opadnutí sněhu) a na podzim (krátce před první sněhovou nadílkou). Četnost čištění okapů závisí na lokalitě, okolní vegetaci, množství ptactva v blízkosti domu, druhu a stavu střešní krytiny. Samozřejmě, můžete vše ponechat osudu a čekat, zda "náhodou" nenastane malér.
Náklady, které mohou vzniknout ucpáním svodů nebo vpustí, či destrukcí ucpaných okapů díky ledu za silných mrazů či urychlená koroze, však za odkládání nestojí.
Je zbytečné čekat, až nás překvapí havárie ve formě vytopených půdních prostor, poškozené fasády nebo střešní římsy. Nános v okapech zdaleka nemají na svědomí pouze spadané listy. Vítr může zanést do okapů i drobné větvičky, nemalé množství nečistot vzniká od ptáků či jiných živočichů, kteří využijí okap jako své útočiště.
Čištění okapů svépomocí
Pokud jste přesvědčení, že vyčistit okapy dokážete na svém domě, chatě či chalupě sami, pak máte několik možností, jak to provést.
1. žebřík + smeták
Lezení po žebříku, který nejde pořádně stabilizovat, může být dosti nebezpečné. Je to však jeden ze způsobů, jak se můžeme zbavit nečistot v okapech. Žebřík opřeme o dům a pomocí smetáčku okap vymeteme. Tato metoda je však nevýhodná v tom, že máme umožněno vyčištění vždy tak jednoho metru okapu, poté musíme ze žebříku slézt, posunout jej a znovu vylézt nahoru. Je to zdlouhavé, nepohodlné a na nestabilním žebříku i nebezpečné.
2. výsuvná teleskopická tyč
Asi nejlepším řešením, jak vyčistit okapy, aniž bychom museli někam složitě šplhat a ohrožovat tak své zdraví, je pořízení teleskopické tyče. Ta dosáhne do výšky až 5 metrů a přitom zůstane stabilní. Délka je regulována objímkou a upevňovacím šroubem. Okapy tak můžeme čistit pohodlně ze země a nemusíme se nikam šplhat. Maximálně si můžeme pomoci dostat se výš spodními příčkami žebříku. Násady na teleskopické tyči se navíc dají vyměňovat, takže ji využijeme nejen pro čištění okapů, ale také pro další práce okolo domu. Násada určená na čistění okapů je vybaveny kloubem a tak je umožněno nastavení správného úhlu pro čištění. Nejdříve však stěrkou, která je umístěna na opačné straně násady, shrneme nečistoty a až poté kartáčem okap dočistíme. Výhodou teleskopické tyče je, že je snadno skladovatelná a nezabere tak téměř žádné místo.
3. robotický čistič
S čištěním zanesených okapů nám může pomoci také robotický čistič, který může pracovat samostatně, nebo jej můžeme ovládat pomocí dálkového ovládání na vzdálenost až 15 metrů. Robotický čistič stejně jako teleskopická tyč eliminuje riziko úrazu při čištění okapů. Je vybaven čisticí hlavou s gumovými vyhazovači nečistot, kartáči a lopatkami, které zbaví okapy listí, větviček, jemného prachu i ptačího trusu. Jakmile se čistič zašpiní, stačí jej umýt pod tekoucí vodou. Jeho výhodou jsou malé rozměry a lehkost, za nevýhodu je pak považována poměrně vysoká pořizovací cena, která se pohybuje okolo 7 tisíc korun. Odměnou za vynaloženou investici je však jednoduché a bezpečné čištění okapů.