Nepodceňujte šedou barvu v interiéru, dokáže velké divy
Šedých tónů existují stovky a rozdíly mezi nimi jsou opravdu veliké. Nespornou výhodou této barvy je, že téměř jakýkoliv její odstín vytvoří v interiéru základ, který vám pak umožní použít další barvy. Pokud se šedou rozhodnete použít jako neutrální základ, volte spíše světlejší nebo střední tón a použijte ji na velkých plochách, jako jsou stěny, podlaha nebo i větší kus nábytku včetně pohovky nebo postele.
Pokud jde o ostatní barvy, máte hodně volnou ruku. Šedá je totiž zklidní, zmírní kontrasty mezi nimi a dokáže propojit i dvě barvy, které by třeba na bílém základu působily příliš ostře. Podle designerů je to doslova šedá eminence, která dokáže umně manipulovat svým okolím, a přitom sehraje nezastupitelnou roli i v případě, že zvolíte nepříliš výrazný odstín. Krásně vyniká šedá barva například v kombinaci s růžovou nebo tyrkysovou.
Bytoví návrháři se dokonce nebojí do šedé barvy zahalit celou místnost. I zdánlivě obyčejná kombinace šedé, bílé a černé dokáže zázraky. Použít šedou barvu lze na nábytku, stěnách i doplňcích. Odborníci radí nebát se ani výrazných motivů na stěnách, tapetách, nálepkách a panelech vyrobených na míru. Šedá může být také podlaha, prostor dotáhne k dokonalosti, ale i s dřevěnou bude místnost pořád vypadat jednobarevně. Takto laděný interiér vypadá trochu jako černobílá fotografie. Snadno jej ovšem kdykoliv oživíte třeba pomocí doplňků, textilu, ale i jen knih, hraček a drobných dekorací, které na šedé vyniknou.
Tmavá šedá není pro každého, ale když se ji odvážíte použít, dodá vašemu domovu styl a eleganci. Dominantní odstín doplňte lesklými tóny stříbrné nebo zlaté. Dostanete díky nim královský charakter, tato kombinace totiž dodá interiéru váhu. Šedou v tomto případě použijte na velké ploše a ještě ji zdůrazněte například dřevěným obložením nebo vzorkem. Nebojte se patiny ani vyřezávaných rámů obrazů a zrcadel. Dobře vypadá se dřevem nebo třeba tmavě dýhovaným nábytkem po rodičích a s masivní, případně betonovou podlahou. Počítejte ale s tím, že takto laděný pokoj ztmavne a opticky se zmenší, mělo by tak do něj proudit co nejvíce přirozeného světla.
Pokud tápete, kdy použít jakou šedou, nezbývá vám nic jiného, než zkoušet. Kombinace jsou takřka nekonečné. Chybu ale neuděláte, když k teplým barvám přidáte teplou šedou a k chladným studenou. Řídit se můžete i tím, jaký pocit chcete v místnosti navodit. Použitím světlých odstínů šedé se prostor pocitově ochlazuje, kdežto s postupným ztmavováním se barevný tón otepluje.
Módní trend bydlení podporuje šedou také v kuchyni. Tady si ale dejte pozor, aby vás pak kuchyň příliš "neuspávala", když potřebujete vařit. Designeři doporučují doplnit šedou v kuchni limetkově žlutou či zelenou, často je k vidění i červená. A kdo si netroufne na větší plochu, použije šedou na spotřebičích, závěsných programech a doplňcích, přičemž pěkně působí v lesku i matu.