|  BYDLENÍ
ne 28. dubna, svátek má Vlastislav, zítra Robert
Tipy a inspirace
Z kopřiv lze snadno vyrobit přírodní hnojivo na zeleninu, ovocné stromy i květiny. Pomůže vám dokonce zlikvidovat mšice. 

Přírodní hnojivo lze snadno vyrobit i z obyčejných kopřiv

18. srpna 2017 09:11 / Shutterstock
 0   0
Kopřivy lze v domácnosti využít mnoha různými způsoby, má totiž blahodárné účinky na lidské zdraví. Nemusíte ale zůstat jen u kopřivového čaje nebo nálevu na umývání vlasů, z kopřiv lze totiž vyrobit i přírodní hnojivo.

Hnojivo z kopřiv je velmi kvalitní a hodí se nejen na zeleninu (s výjimkou cibule, česneku, hrachu a fazole)  či ovoce, ale i květiny. Jeho využití na zahradě tak bude opravdu široké. Výroba kopřivového hnojiva je přitom velmi snadná a zvládne ji úplně každý.

Do umělohmotného kbelíku si nastříhejte kopřivy, pokud možno bez květů. A nešetřete, kopřivami kbelík zcela zaplňte. K výrobě hnojiva se hodí i kameninová nádoba, ale určitě nepoužívejte kovovou, ta by totiž mohla zrezivět. 

Když máte nádobu plnou kopřiv, zalejte ji vodou. Ideální je měkká dešťová voda, ale pokud ji nemáte k dispozici, můžete použít i z vodovodu. Kopřivy musejí být ve vodě zcela ponořeny. Pak obsah kbelíku pečlivě promíchejte. Voda nesmí být až po okraj. Jakmile se totiž začnou kopřivy ve vodě rozkládat, bude se na hladině vytvářet bohatá pěna. Pokud nádobu moc naplníte, pěna vám přeteče.

Kopřivový výluh velmi silně zapáchá, proto je dobré kýbl přikrýt nějakou deskou nebo starou bedýnkou od ovoce a dát na místo, kde vás smrad nebude obtěžovat. Aby se kvašení urychlilo, je dobré nádobu postavit na slunečné místo a každý den či obden obsah zamíchat. Přibližně za dva až tři týdny bude výluh hotový. Správnou dobu poznáte tak, že voda už nepění a má tmavou barvu.

Hotový výluh je dobré přecedit přes staré sítko. Jednak se tím zastaví proces kvašení, který je už nežádoucí, a jednak se vám pak nebude rozloženými kopřivami ucpávat konev nebo rozprašovač. Zbytky kopřiv dejte třeba na kompost. Hnojivo skladujte přikryté na stinném místě.

Dávkování kopřivového hnojiva je jednoduché. Pokud do pětilitrové konve přimícháte asi decilitr výluhu, máte připravenou zálivku, kterou byste měli rostliny přihnojovat asi jednou týdně. Pokud do pětilitrové konve nalijete půl litru výluhu, stačí rostliny či zeleninu přihnojovat jednou měsíčně.

Využít se dá i samotný koncentrát který nezředíte v konvi s vodou. Výluhem můžete zalévat cestičky mravenců, kteří vám na rostliny přinášejí mšice. Pokud si koncentrát přelijete do postřikovače, můžete jím pak ošetřit i celé rostliny napadené mšicemi.

Fotogalerie
Helena Malá | Magazín PLUS+
Zavřít reklamu