|  BYDLENÍ
po 20. května, svátek má Zbyšek, zítra Monika
Interier
Domácími pracemi strávíme dvě až tři hodiny denně 

V průměru strávíme ročně úklidem asi měsíc. Jak často bychom měli uklízet a má to před Vánocemi vůbec cenu?

09. prosince 2021 16:20 / Unsplash
 0   0
Mimo své povolání každý z nás vykonává i domácí práce, v průměru nám zaberou denně 2 až 4 hodiny času. To znamená, že ročně strávíme úklidem asi měsíc. Jak často uklízet, abyste doma neměli nepořádek, ušetřili přitom čas a energii a mohli se více věnovat věcem, které vás baví?

Ruku na srdce, kolikrát za život se vám stalo, že jste kvůli nepořádku ve vaší domácnosti nemohli v tu nejvíce nevhodnou chvíli najít to, co jste zrovna hledali? Třeba cestovní pas před odletem na dovolenou, papír s cennými poznámkami nebo halenku, která se hodí k novým kalhotám. A pak je tu další věc, asi nikdo z nás nechce doma přijímat nečekané návštěvy, když víme, že není vše v úplném „lesku“.

Není třeba propadat panice ani se každý den chopit koštěte, prachovky a hadru. Věděli jste například, že se v domácnostech nejčastěji uklízí jednou týdně? A to i za předpokladu, že víme dle statistik, že se na třech čtverečních metrech podlahy nebo koberce najde až kilogram nečistot a špíny.

Jak často tedy uklízet? 

Položte si před úklidem tyto jednoduché otázky.

Máte děti nebo domácího mazlíčka?

Váš harmonogram úklidu se jistě bude odvíjet od toho, jestli sdílíte domácnost s někým jiným. Úklidové prostředky zcela jistě vezměte do ruky mnohem častěji v případě, že máte dítě nebo mazlíčka.

Kolik času doma trávíte?

Pokud jste každý den v práci „od nevidím do nevidím“, určitě budete uklízet mnohem méně než maminka dvou dětí na mateřské.

Jak si práci ulehčit, a hlavně na nic nezapomenout?

Vytvořte si harmonogram

Abyste na nic nezapomněli a zároveň si rozvrhli celý týden, vytvořte si harmonogram.

Chcete-li svému novému režimu udělat opravdový řád, nastavte si upomínku na telefon nebo aktivitu zaneste do diáře.

  • vytřít prach – 3x týdně (úterý, čtvrtek, neděle)
  • umýt nádobí – každý den
  • zamést podlahu – každý den
  • vyprat pračku – 1x týdně (sobota)
  • vyprat závěsy – 2 x do roka (březen, říjen)

Pořiďte si pomocníka

Úklid vůbec nemusí být strašákem, pokud si pořídíte šikovné pomocníky. Roboti jsou budoucnost a šetří čas.

Někteří domácí roboti za vás totiž vysají i vytřou celý byt. Poradí si téměř s každým povrchem. Nejlepší na nich ale je, že uklízejí třeba přes den, kdy jste v práci. Nebo třeba gruntují kuchyň, zatímco vy se ve vedlejší místnosti koukáte na televizi. Robůtka můžete ovládat přes chytrou aplikaci klidně z práce a on za vás vyřeší úklid ještě dřív, než k vám přijde nečekaná návštěva. Stačí stisknout tlačítko a máte jistotu, že po návratu domů bude vaše podlaha krásně čistá. Nemusíte se bát ani o to, že by se během úklidu vybil. Jakmile cítí, že mu docházejí síly, sám se dojede dobít.

Další jeho výhoda je, že se dostane tam, kam vy ne. Někteří robůtci snadno zajedou i do těžko přístupných míst, a tak budete mít perfektně vysáto třeba i pod postelí nebo komodou. A pokud vám je vysávání málo, můžete si pořídit ještě lepší variantu - robůtka, který zbaví povrchy nečistot a navíc i vytře. Také by vás mohlo zajímat: Náklady za vytápění mohou někdy nepříjemně překvapit. Způsoby, jak ušetřit v topné sezoně.

Zdroj: TZ iRobot, pcmag.com.

Fotogalerie
Kateřina Kofroňová | Magazín PLUS+
Zavřít reklamu