|  BYDLENÍ
po 20. května, svátek má Zbyšek, zítra Monika
Interier
Nadměrné topení se může obzvlášť letos dosti prodražit 

Náklady za vytápění mohou někdy nepříjemně překvapit. Způsoby, jak ušetřit v topné sezoně

06. prosince 2021 07:52 / Unsplash
 0   0
Ať už máte doma topení dálkové, kotel, krb, kamna nebo třeba tepelné čerpadlo, určitě nechcete topit neefektivně a zbytečně. Někdy ale nevědomky dělá každý z nás chyby, kterými si zbytečně vyháníme nejen teplo z našeho domova, ale také peníze z peněženky. Přinášíme vám proto několik rad a tipů, jak na zbytečně neplýtvat.

Pokud vám přijde, že například topení v obývacím pokojí hřeje méně než to v dětském pokoji, zkuste si vzpomenout, zda už jste letos odvzdušňovali. Neodvzdušněný radiátor poznáte snadno: méně topí a při jeho spuštění lze slyšet i bublání nebo dokonce šplouchání. Vzduchové bubliny je v takovém případě potřeba vypustit odvzdušňovacím kohoutem. Za pár minut péče o radiátor tak možná jeho výkon i podstatně zvýšíte.

V obývacím pokoji je ideální teplota asi 21 °C, v ložnici stačí 18 °C a bude se vám spát lépe než v horku. Pokud vaříte, jistě víte, že spoustu práce za topení v kuchyni odvede trouba a pokud se nechcete péct také, hodí se teplotu vytápění během vaření snížit. Méně někdy znamená více, v tomto případě více energie pro vás, díky kvalitnějšímu spánku, a peněz pro vaše konto. Nárůst teploty o 1 °C zvyšuje spotřebu energie za vytápění až o 6 %.

Větrejte efektivně

Pokud chcete ušetřit, větrejte dvakrát až čtyřikrát denně a byť jen na pět minut, nechte okna dokořán. Nízká kvalita vnitřního prostředí se objevuje především v rekonstruovaných budovách, které jsou nově zatepleny a kde byla provedena výměna starých oken za nová. Starší budovy totiž větraly přirozeně netěsnostmi a uzavřením vnější obálky došlo k zamezení přísunu vzduchu infiltrací.

Zkontrolujte těsnění

Zkontrolujte, zda vám teplo z bytu či domu neutíká především okny nebo dveřmi. Není totiž snad nic horšího než pod dveřmi profukující chladný vzduch. V zimě je každá strana vchodových dveří vystavena extrémně odlišným teplotám a v těchto podmínkách mohou být na těsnění patrné změny. Je dobré ověřit, že těsnění dobře přiléhá a není poškozené. Pokud objevíte nějaké netěsnosti okolo dveří či oken, případně dokonce poškozené těsnění, je třeba obrátit se na odborníky a objednat servis.

A co váš komín?

To, že kominík nosí štěstí, je jasná věc, ale jeho pravidelné návštěvy vám dozajista ušetří i nějaké peníze. Nejen, že je zanesený komín až životu nebezpečná věc, ale také výrazně ovlivňuje výkon celé otopné soustavy. Kominík vyčistí a zkontroluje komín, kouřovod i spalinové cesty. Součástí čištění je i výběr sazí. Pro efektivní topení a dlouhou životnost kotle na pevná paliva hraje také zásadní roli kvalita materiálu. Například v případě dřeva je zásadní, aby bylo co nejsušší. Jinak se spousta energie spotřebuje na odstranění vlhkosti.

Nechte teplo proudit

I teplo potřebuje prostor. V proudění by mu neměl překážet nábytek, mokré prádlo ani závěsy. Naopak pomoci může upevnění hliníkové fólie na zeď za radiátorem. Ta bude teplo odrážet. 

Rady, jak ušetřit

  • Vliv na celkovou sumu za topnou sezonu má nejen dodavatel energií či zdroj tepla, ale také údržba topného systému, způsob větrání a samozřejmě i teplota, kterou si doma nastavíte.
  • Rozhodně nezanedbávejte odvzdušňování, kterým můžete během pár minut podstatně zvýšit výkon vašeho radiátoru.
  • Větrejte pravidelně, 2–4 krát denně otevřete okna dokořán a nechte vzduch rychle vyměnit.
  • Zamyslete se nad nastavením teploty, nárůst teploty o 1 °C zvyšuje spotřebu energie za vytápění až o 6 %.
  • Velké množství tepla může unikat netěsnícími rámy a pod dveřmi, toto můžete snadno vyřešit vhodným těsněním, například silikonem.
  • Zatímco na noc se doporučuje používat žaluzie a závěsy, přes den by proudění tepla od radiátoru nemělo stát nic v cestě. Dále čtěte: Zahřejte se v zimě správným dřevem. Když se naučíte základní pravidla, budete topit levně a efektivně.

Zdroj: TZ Korado, smoenergy.com.

Fotogalerie
Kateřina Kofroňová | Magazín PLUS+
Zavřít reklamu