|  BYDLENÍ
po 7. října, svátek má Justýna, zítra Věra
Spotřebiče
Uhlíkový filtr je nutné čistit či měnit po několika měsících 

Jak vyčistit a vložit uhlíkový filtr do digestoře. I ona totiž potřebuje pravidelnou údržbu, aby sloužila co nejdéle

11. listopadu 2021 15:19 / Pixabay
 0   0
Digestoř je už neoddělitelnou součástí moderní kuchyně. Čistí vzduch v kuchyni, ale jen za předpokladu, že se o ni také řádně staráte. Ostatně je to technika jako každá jiná, a tudíž potřebuje pravidelnou údržbu.

Je to právě uhlíkový filtr do digestoře, který hraje při recirkulaci vzduchu zásadní roli, a proto je důležité vědět, jak často a jak jej čistit a také kdy je ta správná chvíle na jeho výměnu.

Jak fungují filtry v digestoři

Existují dva základní typy filtrů, tedy filtr tukový a filtr uhlíkový. Tukový filtr zachytává tukové i mechanické částice, aby se nedostaly do motoru a nezanášely samotný ventilátor. Uhlíkový filtr pohlcuje pachy, výpary a vlhkost vznikající při vaření.

Tukovým filtrem jsou vybavené všechny typy digestoří. Dají se snadno vyndat a umýt buď ručně, nebo v myčce. Takové čištění tukových filtrů odborníci doporučují jednou za dva měsíce.

Pokud máte recirkulační typ digestoře, pak obsahuje také uhlíkový filtr, přes který prochází nasátý vzduch a následně se čistý a bez pachů vrací zpět do místnosti. Čistý a plně funkční uhlíkový filtr je tedy u recirkulační digestoře zcela zásadní.

Uvnitř uhlíkového filtru se nachází granule či vlákna aktivního uhlíku, který je nejdůležitějším elementem v recirkulačním procesu digestoře. Jakmile se ale filtr zahltí všemi pachy a toxickými látkami, pak jeho funkčnost prudce klesá a filtr je třeba vyměnit, případně vyčistit.

Jak vyčistit či vyměnit uhlíkový filtr

Výměna uhlíkového filtru v digestoři se doporučuje dokonce v rozmezí 3 až 6 měsíců v závislosti na typu filtru, ale i na tom, jak často je digestoř zapnutá. Výjimkou jsou uhlíkové filtry HFH, které jsou omyvatelné a jejichž životnost je cca 2 roky.

Při výměně uhlíkového filtru musíte nejprve vyjmout z digestoře tukový filtr. Pak vyjměte rám držáku uhlíkového filtru podle návodu k zařízení. Vložte nový uhlíkový filtr do rámu držáku tak, aby prachová část (to je ta světlá) zachycující hrubé nečistoty směřovala dolů a uhlíková část (černá) směřovala nahoru. Rám držáku i tukový filtr poté přimontujte zpět do digestoře. Doporučená doba pro výměnu uhlíkového filtru je vždy uvedena na obale výrobku, ale pokud vaříte opravdu denně, bude výměna nutná o něco dříve.

Některé typy uhlíkových filtrů do digestoře jsou ovšem omyvatelné a lze je vyčistit, a prodloužit tak jejich životnost. Čištění uhlíkového filtru závisí samozřejmě rovněž na četnosti vaření, tedy zhruba každé 2 až 4 měsíce.

Při čištění vyjměte filtr a omyjte jej v teplé vodě nebo samostatně v myčce na teplotu cca 65 stupňů Celsia. Pak filtr dejte na 10 minut do elektrické trouby vyhřáté na 100 stupňů Celsia. Pokud nemáte elektrickou troubu, filtr usušte na topení. Až bude zcela suchý, vložte jej zpět do digestoře. Dále čtěte: Vánoce se blíží a s nimi i pohádky. Televizní soundbar vám doma vykouzlí zvuk jako v kině.

Zdroj: Proline Range Hoods.

Fotogalerie
Mirka Malá | Magazín PLUS+
Zavřít reklamu