|  ZPRÁVY
pá 22. listopadu, svátek má Cecílie, zítra Klement
Domácí
Tlak na snižování znečištění nemůže podle Hnutí Duha směřovat jen na domácnosti, ministerstvo životního prostředí by podle hnutí mělo trvat i na splnění nových evropských limitů pro uhelné elektrárny 

Ministr Brabec navrhuje, aby stát pomohl chudým zbavit se uhlí

16. ledna 2019 04:38 / Depositphotos
 624   43
Jak změnit příspěvek na paliva pro potřebné domácnosti tak, aby již nemotivoval k nákupu hnědého uhlí ale čistších paliv? Toto dílčí řešení problému zdraví škodlivého znečištění ovzduší směřující ke snížení znečištění z domácích kotlů a kamen chtějí nyní rozvinout ministr životního prostředí Richard Brabec (ANO) s ministryní práce Janou Maláčovou (ČSSD). Na nutnost reformy sociálních dávek na energie upozornilo již dříve Hnutí Duha v rámci komplexní strategie pro čisté vytápění.

Analýza možných změn sociálních dávek je jedním z úkolů v návrhu usnesení vlády, který do 10. ledna mohla připomínkovat ostatní ministerstva, kraje, obce, průmyslové svazy či odborníci. Návrh má vycházet ze závěrů tzv. Clean Air Dialogue mezi ČR a Evropskou komisí, ale jeho závěry zohledňuje jen nedostatečně, domnívá se Hnutí Duha.

Vrcholní představitelé ČR (ministr Richard Brabec a zástupci dalších ministerstev) a Evropské komise (eurokomisař Karmenu Vella a jeho tým) spolu s experty a expertkami z průmyslu či ekologických organizací diskutovali loni v listopadu v Praze, jak řešit naše nadlimitní znečištění ovzduší, které porušuje český zákon i evropská pravidla. “Některá zásadní řešení, která na dialogu zazněla - jako zajištění dalších zdrojů peněz na kotlíkové dotace či motivační zpoplatnění uhlí - a jsou zachycena i v oficiálních závěrech, však aktuální návrh usnesení vlády neobsahuje. Jedná se přitom o řešení, která měla být již splněna na základě závazných úkolů Státní energetické koncepce ČR a Politiky ochrany klimatu v ČR. Navíc se na nich shodují ekologické organizace i zástupci průmyslu,” podotkl Jan Piňos, mluvčí Hnutí Duha.

Jiná dílčí řešení prosazovaná i ekologickými organizacemi pro pomoc i chudým občanům s čistým vytápěním - jako vyřazení kotlů na uhlí z kotlíkových dotací či pilotní programy dotací pro nízkopříjmové domácnosti - už ministerstvo přijalo a naskočí od začátku třetí vlny kotlíkových dotací.

Hlavní přínosy aktuálního návrhu usnesení vlády pro čistý vzduch a zdraví lidí vidí ekologové například v tom, že ukládá ministryni práce a sociálních věcí ve spolupráci s ministrem životního prostředí připravit změny příspěvku na bydlení (energie) tak, aby motivoval k využívání čistých paliv. Hnutí DUHA upozorňuje, že je však potřeba zkrátit termín na splnění úkolu z 31. prosince na 30. června, aby bylo řešení účinné již od začátku roku 2020.

Návrh zákona také ukládá ministru vnitra zajistit proškolení a vybavení Policie ČR k odhalování vozidel s nadměrnými emisemi a jejich odstavování (například vozidel s nezákonně odstraněným prachovým filtrem).

Podle Hnutí Duha je ale naopak potřeba uložit ministru životního prostředí několik chybějících úkolů, aby se opravdu zlepšila kvalita ovzduší. Jde například o to zajistit peníze na pokračování kotlíkových dotací. Současné zdroje z fondů EU vyschnou již na konci roku 2019 a bude potřeba sehnat ještě minimálně trojnásobek doposud investovaných deseti miliard korun. Nabízí se hlavně zvýšení energetické daně na uhlí a také zvýšení poplatků za vytěžené hnědé uhlí.

Je prý také potřeba změnit pravidla dotací na výměnu kotlů a kamen, aby byly dostupné i pro sociálně slabé (například nabízely 100% financování a asistenci) a umožňovaly i výměnu starých kamen za moderní (splňující parametry ekodesignu).

Ekologové jsou přesvědčeni, že je rovněž nutné předložit novelu zákona o stabilizaci veřejných rozpočtů, která - v souladu se Státní energetickou koncepcí ČR a Politikou ochrany klimatu v ČR zvýší energetickou daň z uhlí, tak aby lokální spalování uhlí bylo zpoplatněno stejně jako spalování uhlí v teplárnách. To by motivovalo domácnosti opouštět uhlí a vznikl by jeden ze zdrojů financí pro sociálně únosný přechod domácností na čistá paliva.

V neposlední řadě je prý také důležité trvat na přísném dodržování nových evropských limitů pro znečišťování ovzduší z velkých spalovacích zařízení a zajistit, aby nebyly výjimky z těchto emisních limitů udělovány uhelným elektrárnám.

“Je dobře, že se ministr Richard Brabec pouští do řešení nelehkého problému, jak zajistit čisté vytápění chudým domácnostem. Ale pokud to má fungovat, je potřeba změnit nejen sociální dávky na pevná paliva, ale také pravidla kotlíkových dotací, spravedlivě dorovnat zpoplatnění uhlí v teplárnách a zajistit dostatek financí na pokračování dotací na čisté kotle a kamna. Tlak na snižování znečištění ovšem nemůže směřovat jen na domácnosti, zcela bez debaty by mělo ministerstvo životního prostředí trvat i na splnění nových evropských limitů pro uhelné elektrárny,” prohlásil Jiří Koželouh, programový ředitel Hnutí Duha.

Helena Malá | Magazín PLUS+
Zavřít reklamu